Kávovník (Coffea arabica)-popis, pěstování

Miroslav Nechvátal

kavovnik3      Popis kávovníku

Listy neopadavé, vstřícné, sytě zelené, kožovité, oválné až podlouhle vejčité, zašpičatělé, na okrajích zvlněné, s krátkým řapíkem.

Objevují se na větvích v 9 až 12 párech  a jsou výrazně žilkované.

Při jakékoliv pěstitelské chybě, při přísušku, napadení škůdci nebo houbovou chorobou, náhle změně teploty nebo při špatné výživě od špičky hnědnou a snadno opadávají.

Větve se tak vyholují, protože nové listy na holé části nevyrůstají.

 

 

kavovnik_kvety Květy bílé, vonné s pěti korunními plátky trubkovitě srostlými. Jsou bohatě rozmístěné po celé délce větví, uspořádané v bohatých shlucích v paždí listů. Vždy na starších větvích.

Jsou většinou samosprašné a není nutné je uměle opylovat. Od opylení po opad květních plátků uplynou 3 až 4 dny. Květy se mohou objevit již ve 3. roce.

Plné plodnosti dosahuje v 5. až 6. roce. K plodnosti přispívá také období klidu, před jehož započetím se již tvoří nenápadná poupata, jejichž probuzení musíme po ukončení období klidu vyvolat dostatečnou závlahou a výživou.


kavovnik_zel_plodyPlody se vyvinou asi z poloviny květů. Jsou to většinou dvousemenné peckovice, kterým se v pěstitelské praxi říká „třešně“.

Zralý plod má tmavočervené, u ně­kterých druhů žluté až černé oplodí, které obepíná tenkou masitou měkkou a sladkou dužninu se dvěma semeny – kávovými zrny, která jsou plochými stěna­mi obrácena k sobě, vypouklými navenek. Plody C. arabica zrají 6 – 8 měsiců.

Plochá stěna zrna má střední podlouhlou rýhu. Každé semeno má hledě žlutý obal (osemení) pod nímž je stříbřitá blanka pevně přiléhající k semeni. S trochou opatrnosti lze blanku před výsevem nebo při rašení semenáčků odstranit, protože někdy se tohoto tuhého obalu děložní lístky těžko zbavují. Stane-li se vám to, opatrně odstraňte zbytek blanky a lístky, které jsou v ní těsně naskládané, se rychle rozvinou.

kava_zrnaKávové zrno je asi 10 mm dlouhé, má hmotnost 0,15 až 0,2 g a je vyplněno žlutavě šedým až žlutavě modrým pletivem, které vyživuje semenáček do doby než začne sám přijímat výživu ze substrátu.

Vejčitá perlová zrna vzniknou tehdy, jestliže se v peckovici nevyvine zárodek druhého semene. Zřídka se vyskytnou i tři zrna, která mají trojboký tvar nebo se objeví i dvě zrna srostlé k sobě plochými stranami.

Pěstování kávovníku

Kávovník má přísně vymezeně požadavky na teplo, světlo, závlahu a výživu, přičemž jednotlivá kritéria musejí do sebe zapadat.

Teplota pro pěstování kávovníku by se měla pohybovat mezi 20 až 25°C se spodním průměrem 13°C a s horním 31°C. V zimě vzhledem k nedostatku světla lze snížit asi na 15 až 18°C a k tomu přizpůsobit zálivku.

C.arabica v dobré kondici a nepřelitá snese krátký teplotní pokles k nule, ale raději to nezkoušejte. Je citlivý na chlad, hlavně v kombinaci s přelitím substrátu.

kavovnik1Světlo vyhovuje rozptýlené, ne plné slunce. V bytě u JV až JZ okna za záclonou.

Závlaha přiměřená teplotě a intenzitě růstu rostliny. Pro zavlažování není důležité jen množství vody, ale i její rozděleni ve vegetačním období a také vzdušná vlhkost.

Pro dobré kvetení je nutná doba odpočinku, asi měsíc s omezenou závlahou.  Při pěstování v bytě (dle světelných a tepelných podmínek) to vychází zpravidla na měsíc březen (duben) a kvete v dubnu až květnu. V době růstu rostliny závlaha i výživa intenzivní. V zimním období vzhledem k světelným a tepelným podmínkám závlahu omezit. Při ústředním topení je vhodné listy rosit.

Substrát bohatý na humus, hluboký, propustný, provzdušněný. Kávovník je dosti přizpůsobivý. Kůlový kořen se rozvětvuje hlavně v horních vrstvách půdy. Čím je půda bohatší na živiny, tím menší je hloubka do které kořeny proni­kají. Do substrátu můžete přidat i trochu podrceného dřevěného uhlí (prevence proti houbovým chorobám). Nezapomeňte na kvalitní drenáž na dně květináče.

Výživa v době růstu a tvorby plodů vydatná. Vedle dusíku pro růst potřebuje kávovník hlavně fosfor pro tvorbu květů a vývin plodů. Nedostatek drasla brzdí vývoj rostliny, projevuje se i hnědými nebo černými skvrnami na listech a jejich opadáváním. Vhodné je hnojiva střídat, můžete použít i listové hnojivo.

Řez je také důležitý a věnuje se mu malá pozornost. Kávovník musí mít dostatek dlouhých a plodných větví. Stejně důležité je i množství listů. Vytvářejí potřebné zastínění. Musíme dbát i na vývin bočního obrostu. Vhodné je provádět řez v období, kdy začíná rostlina rašit.

Letnění kávovníku venku není vhodné, zpravidla citlivě reaguje na teplotní a vlhkostní výkyvy počasí.

Hnědnutí listů bývá nejčastějším problémem a mívá různé příčiny:

  • Objeví-li se na listech hnědé skvrny, často ohraničené červenými nebo hnědými okraji, jde většinou o houbovou chorobu vzniklou přílišnou vlhkostí a zpravidla nižší teplotou. Listově pletivo odumírá, listy žloutnou, opadávají. Nemocné listy odstraníme, snížíme vlhkost prostředí a rostlinu postříkáme fungicidem.
  • Zasychání okrajů listů může být způsobeno špatně prováděnou závlahou. Listy je vhodné mimo závlahu rosit (hlavně v zimě při ústředním topení). Nejčastější bývá špatný způsob zalévání. Při zbytečném každodenním přilévání může dojít k dvěma extrémům, buď budou spodní vrstvy substrátu proschlé nebo naopak přemokřené, ať tak nebo tak, obojí vede k úhynu kořenů, hnědnutí listí, jejich následnému opadu a nakonec k úhynu rostliny. Druhý způsob zalévání – podmokem do misky je též nevhodný, zvláště pro větší kontejnery, dlouho trvá než voda vyvzlíná do horních vrstev substrátu a spodní vrstvy jsou dlouhodobě vystaveny přemokření, výsledek je stejný jako u předchozího způsobu. Vhodný je tento – je-li proschlý povrch substrátu, tak zalejeme až proteče voda do misky, co do hodiny rostlina z misky nevypije pak vylejeme. Při silnějším proschnutí substrátu, zvláště s větším podílem rašeliny, je vhodné ponoření celého kontejneru do kbelíku s vodou, dokud nenasákne vodu – přestanou unikat vzduchové bubliny.
  • Jestliže se kořeny v květináči příliš rozrostou, zaplní celý prostor (případně i prolezou skrz drenážní otvory), pak nemají dostatek výživy a listy odumírají.

Hnědnou-li, zasychají a opadávají listy, pak vždy zkontrolujte kořeny, zahnívají-li, pak poškozené odstraňte a přesaďte do nového substrátu a přiměřeně velkého květináče. Pokud se rostlina hodně rozroste a zahustí, pak dochází přirozeně k zasychání a opadu listí z vnitřku koruny, tomu zabráníte vhodným řezem k prosvětlení koruny.

Škůdci a nemocemi správně pěstovaný kávovník moc netrpí. Může být napaden červci a v suchém a teplém prostředí sviluškou. Při nevhodné kombinaci vlhkosti a teploty se můžou objevit houbové choroby.

kavovnik2Sklizeň, dozrávání: Plody dozrávají asi za 8 měsíců po opylení. Na mladých rostlinách se objevují první plody zpravidla ve 4. roce. Těsně před sklizni mohou být plody nazelenalé, ale musejí mít stejnou velikost jako plody červené. Stejnoměrná velikost plodů je známkou zralosti všech plodů.

Zpracování, využití plodů: Plody se samozřejmě musejí zpracovat. Na plantážích se používá tzv. mokrý způsob, kde proces zbavování pulpy a nečistot probíhá v proudící vodě. Druhý způsob je tzv. suchý, kdy se plody suší a suchá pulpa se strojově odstraňuje. Já jsem po sklizni vymáčkl zrna z oplodí a následně vypral za pomoci kartáčku v několika vodách. Po vysušení zrn jsem přistoupil k pražení.

První pokusy pražení probíhaly v kastrůlku s důkladným mícháním a moc spokojený s výsledkem jsem nebyl, zrna byla nerovnoměrně upražena. Ti z vás kteří naleznete originální pražiče kávy po svých pra(pra)rodičích budete snad s výsledkem pražení spokojenější. Nakonec jsem si vytvořil vlastní způsob pražení kávy. Zhotovil jsem si děrovaný válec  na grilovací tyč do el.grilu. Při pražení si dejte pozor na to, že i když pražení podle barvy zrn ukončíte tak ještě nějakou dobu docházejí. Připravte si proto vychlazenou smaltovanou mísu, do které upražená zrna přesypte a ochlaďte.

kava_prazenaČerstvě upraženou kávu uskladněte v dóze, kterou ale nechte pár hodin pootevřenou – ještě se uvolňují plyny. Upražená zrna světlé barvy jsou nakyslé chuti, přepražené pak hořké chuti. Po pár pokusech a zkušenostech  se vám jistě podaří najít nejvhodnější způsob. Myslím si, že vám přesto bude chutnat, bude totiž vaše.

Nezapomeňte na to, že dobře upraženou kávu můžete zkazit nesprávným (dlouhým) mletím a nebo nesprávnou přípravou vlastního nápoje. Využít jde i odstraněné oplodí k přípravě tzv. jemenského čaje. Mě moc nechutnal 😕  , takže oplodí skončilo jako krmení pro slepice a těm chutnalo 😉  . Přeji vám úspěšné pěstování kávovníku a pohodu nad šálkem vlastní kávy.

 

87 comments to Kávovník (Coffea arabica)-popis, pěstování

  • Jiří MLCH

    Děkuji za obsažný návod k pěstování kávovníku. Letos poprvé máme plody z „chudáka“, který léta živořil v tmavé kanceláři mého šéfa. Před dvěma roky po přestěhování do naší zimní zahrady se nám „odvděčil“.Je to strom 2,5 m vysoký s tenkým kmínkem (asi důsledek jeho snahy jít za světlem). Teď ,když jsou na něm plody, tak se trochu zbavuje listí, takže se budeme snažit se zachovat podle vašich rad. Děkuji

  • Helena Matějková

    Dobrý den. I já mám kávovník, kterému se moc nedaří. Je mu téměř 20 let. Z počátku vypadal dost dobře, ale pak začal mít ty seschlé okraje a samozřejmě se mu moc nedařílo. I za těchto podmínek ale mnohokrát kvetl, takže jsem vypěstovala i několik semenáčků a také jsem měla několik šálku vlastní kávy. Stromek byl řídký a přerostlý, tak jsem se rozhodla, že ho sestřihnu. Jelikož jsem se bála, že o něj přijdu, udělala jsem jen částečný řez a když jsem zjistila, že v pohodě obrazil, seřezala jsem další část. Začala jsem rosit a zalévám dost, ale nepřelévám ho. Nikdy nestojí voda v míse. Strom je v pokoji na západ, ale až asi půl metru od záclon v místnosti. Listy začaly být dobré, ale v poslední době opět schnou. Neporadíte, jaké hnojivo je nejlepší? Slyšela jsem, že je dobré použít hnojivo na rajčata. Díky za radu. Helena

  • meronech

    Hnojivo na rajčata bude obsahovat více fosforu a drasla, takže by šlo použít. Zasychající okraje listů naznačují nedostatek vyzrání rostlinného pletiva, tedy nedostatek K, Mg, P. Na počátku nárůstu listu použijte třeba Kristalon-Start(tedy více dusíku) a v průběhu sezony Kristalon-Květ a plod. Lze prostřídat jakýmkoliv hnojivem na květ a plod (Ava- z fosfátových skel, Wuxal, OBM). Koncem léta-začátkem podzimu pak přilepšit síranem draselným, případně hořkou solí. Pravidla, kdy je ten který prvek potřebný, jsou v podstatě daná. Výběr hnojiv je velký a když budete střídat 2 až 3 značky s různým % složením, tak nic nezkazíte. Důležitá je též pravidelnost přihnojování i když lze též rozložit dávku výživy do nižších koncentrací a pak přihnojovat častěji. Vhodné je též použití listového hnojiva s příměsí vermifluidu (Univerzál 3v1)…atd…:-)

  • Martin Hudeček

    Přejí Dobrý den . Sehnal jsem si kávovnik , ale zjištťuji , že se na listech tvoří hnědé nepravidelné fleky a tečky . Mám obavy , že se jedná o nějaky druh rzy , nebo jiné houbové choroby . Chci se proto poradit jestli mam použít nějaký Fungicid a jestli ano, tak prosím o radu jaky . Předem moc děkuji . Zdravím Martin.

  • meronech

    Já to tipuji spíše na fyziologickou poruchu, související s nevhodnou teplotou a vlhkostí vzduchu v poměru k intenzitě a délce osvětlení. Příčinou bude patrně nevhodná zálivka (málo – hodně) (nebo v kombinaci s chladem v kořenové zóně) případně přehnojení v době nedostatku světla (pak je list nekvalitní a málo vyzrálý). Zalévat tehdy, až je proschlý povrch substrátu až voda mírně proteče do misky a co do hodiny nevypije pak vylít. Rzi moc pokojové rostliny nenapadají, pokud by to byla nějaká houbová choroba, pak lze v podstatě použít preventivně jakýkoliv fungicid (např. Baycor). Ale v zimě trochu problém s použitím postřiků v bytě. Skvrny na listech zpravidla souvisí s kořeny. Opatrně vyjměte rostlinu s balem z květináče (kdykoliv)a zkontrolujte, zda náhodou neuhnívají kořínky(poškozené zastřihněte a ošetřete práškem z dřevěného uhlí nebo stimulátorem)a zároveň si zkontrolujete substrát. Někdy vznikají různé skvrny i při rosení listů, já rostliny rosím jen tehdy, když je chci přihnojit listovým hnojivem (lepší kvalita a tím odolnost listů, bariéra proti houbovým chorobám). Pokud časem, vlivem suššího vzduchu, začnou zasychat špičky listů, tak se tím neznepokojuji (listy se po 2-3 letech stejně obmění). Koneckonců – dokonalé, krásně rostlé, intenzivně vybarvené rostliny bez skvrnek – najdete jen v hobby marketech, v oddělení umělých květin :-D.

  • gowerka

    Dobrý den,

    dostala jsem jako dáreček „sadu“ na pěstování kávovníku – pět semen, pytlíček substrátu (netuším, co to je, je to zlato-hnědé barvy, lehoučké – rašelina??) a takový pidihrneček, ve kterém to vše bylo zabaleno. Návod je pouze ve formě obrázků („nasypte substrát, vložte semena, zalijte a ono to poroste“), což mne moc neuspokojuje, protože jsem nikdy nic nepěstovala.

    Takže bych se chtěla zeptat, jak na to. Dle mého názoru je toho substrátu dost tak maximálně na vyklíčení semen. Prosím proto o radu – nechat je vyklíčit v tomto substrátu? Jestli ano, kdy pak přesadit, do jakého substrátu, jaká hnojiva použít….? Vím že je toho dost řečeno už v článku i předchízch komentářích, ale vzhledem k tomu, že to bude mé první pěstování, chtěla bych poprosit o hodně polopatistický výklad jak postupovat, nejlépe i s konkrétními názvy a značkami substrátu/ů a hnojiv.

    Předem mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den

  • meronech

    Já bych vysel těch 5 semen do květináčku o průměru 10-12 cm. Substrát pro „Výsevy a množení“ nebo „Pokojové rostliny“ s příměsí agroperlitu nebo říčního písku v poměru 2-3 : 1. Rozmístit po obvodu (tak 2cm od kraje) a zatlačit asi 2cm do substrátu a zasypat. Květináč pak udržovat na teplém místě (20-25°C) a mírně vlhký. Čím starší semena – tím horší klíčivost. Můžete je před výsevem pár hodin máčet ve vodě (nejlépe s pár kapkami stimulátoru). Dle stáří semen – vyklíčí za 1-2 měsíce. Zpravidla dojde k tomu, že děložní lístky (první 2 kulaté lístky) zůstanou uvězněné v blance – tu opatrně odstraňte – pak se rozvinou jako šaty z oříšků pro Popelku :-). Po vzejití 1-2 pravých listů (podlouhlé) můžete semenáčky rozsadit po jednom. Při přesazování je vhodné mírně zastřihnout delší kořínky – dojde pak k rychlejšímu rozvětvení kořenového systému. Semenáčky plodí 4.rokem – to mají rostliny výšku asi 1 metr (při správném pěstování a výživě). Snad je to dost polopaticky :-)) , nebojte jestli nejsou semena přestárlá, tak ono něco vzejde.

  • gowerka

    Děkuji moc, přesně takhle jsem to potřebovala vyložit 🙂 už jsem je zasadila a teď budu čekat, snad se aspoň jedno ujme :))

  • Martin

    Dobrý den,
    mám dotaz , kdy je vhodné kávovnik přesadit. Mám totiž v jednom květináči 4 rostliny asi 30 cm vysoké a rád bych je zasadil každou zvlášť.Děkuji moc za radu.
    Zdravím Martin.

  • meronech

    Všeobecně platí pro většinu pokojových rostlin, že nejvhodnější období pro přesazování je brzy na jaře, před hlavním vegetačním obdobím. Já přesazuji i tehdy, když rostlina vyžene kořeny ven z květináče (přes drenážní otvory) nebo se vyskytne nějaký problém s kořeny. A protože pěstuji mnoho rostlin, tak velmi často přesazuji (tedy i rozsazuji)tehdy, když mám na to čas :-D. Zásadou je – pokud u rostliny zakrátíte (nebo poraníte) kořeny – tak zpočátku opatrná zálivka, lehce rosit a i kdyby šlo o rostlinu snášející plné slunce – tak po přesazení zpočátku polostín. Takže odpověď na vaší otázku zní – klidně rozsaďte i teď. Příliš dlouhé a nerozvětvené kořeny zastřihněte a vysaďte do přiměřeně velkého květináče (o 2 až 4 cm větší průměr než je kořenový bal). Zde často mnoho pěstitelů chybuje, že sadí naráz do příliš velkého květináče.

  • Zdeněk Kratochvíl

    Leos mi poprvé dozrává žlutoplodý kávovník. Pěstuji kávovníky asi 10 let , takže moje postřehy – kávovník nesnáší přenášení, ostré slunce, přelití. Naopak má rád vlhkost , zalévám vodou z akvárka – přičemž hlavní je asi i teplota. Zkoušel jsem kávu z červených plodů, no, nic moc, nyní zkusím použít výše popsaný postup. Dám vědět.

  • Honza

    Dobrý den, Dostal jsem kávovník před 2 roky, je starý asi 5 – 7 let , ještě nikdy nekvetl ani neplodil. Když jsem ho přivezl přečetl jsem si někde na webu jak se starat o rostlinu a přesadil jsem ho zaléval a on začal žloutnout a opadat. Přečetl jsem že nesnáší průvan . Tak jsem ho přenesl k oknu JZ, které je s žaluziemi aby nebylo přímé světlo a není zde průvan i teplota skoro pořád stálá (20 – 25°C), Začal růst o 1/3 za půl roku celý je takový svěží a je úplně vidět jak se vše zlepšilo. S čím mám ale pořád problém je to že mi pořád hnědnou listy vždy od špičky zhnědne špička a dlouho je hnědá jen špička a po čase začne hnědnout po okrajích až upadne. rostlina měří cca 160 cm zalévám 1x za 3 dny 2L odstáté vody s pokojovou teplotou. V létě(květen – říjen) přihnojím universálním hnojivem do zálivky tak 1x za 2 měsíce. Uvítám každou radu a zkušenost a klidně i konkrétní hnojící přípravky a značky, které nebudu považovat za reklamu, ale jsem laik, tak abych věděl co hledat, všude v zahradnictví mi moc neporadí, jen začnou všichni říkat, že je to složité pěstovat Kávovník a vlastně mi naznačí, že mě to ani nemá cenu vysvětlovat, protože tomu nerozumím (ale jestli tomu také rozumí oni 🙂 ) Děkuji mnohokrát za Vaše postřehy a rady Díky Honza

  • meronech

    Listy kávovníku vždy začínají hnědnout od špičky, pak kraje a postupně zežloutnou, zhnědnou až opadnou. Zpravidla se tak děje u listů starších (2 až 3 leté)- přirozená obměna. Pak i u listů uvnitř koruny – nepodílí se už tolik na fotosyntéze a jsou pro rostlinu spíše zbytečné. Proto je vhodné, při jarním rašení vybrat nejdelší a nejvyholenější větve, a ty odstřihnout nebo zakrátit. Toto zmlazení je lepší dělat průběžně a každoročně po částech. V průběhu vegetace přihnojování 1x za 2 měsíce je nedostačující. V době intenzivního růstu listů 1x týdně, jinak 1x za 2 týdny, v zimě stačí slaběji a 1x za měsíc. Ke kvetení vyprovokovat přihnojováním od konce února, hnojivem s větším podílem fosforu (např.Kristalon květ a plod), prostě ty hnojiva, kde je napsáno pro květ a plod. Můžete zkusit třeba „univerzál hnojivo 3v1- pro kvetoucí pokojové“ a naředit v 10x nižší koncentraci a použít k postřiku na list. List vydrží déle pokud od konce léta přihnojíte hnojivem, kde je více drasla pro vyzrání a zpevnění pletiv (lze použít i krastalická rozpustná hnojiva pro podzimní hnojení zahradních rostlin). Pomáhá když při rosení na list přidáte hnojiva nebo přípravky na bázi vermifluidu nebo lignohumátu. Vždy, ale počítejte s tím, že nějaké ty lístky budou mít vadu na kráse. Ze zkušenosti vím, že je lepší ty nehezké listy na rostlině ponechat co nejdéle dokud nejsou moc ošklivé. Čím dříve je odstraníte, tím dříve začnou hnědnout další – takový zákon trvalé malé vady na kráse 😀 .
    Snad to tak stačí 🙂 .

  • Karel

    Je zajímavé číst zkušenosti a rady o pěstování kávovníku. Taky bych potřeboval poradit. Máme doma kávovník 13 let. Už si to přesně nepamatuju, ale asi je koupený v zahr. Starkl. Po zkušenostech s jeho pěstování ho máme v bytě, nesvítí na něho slunce, protože to moc nesnáší listy. Je vysoký 120 cm. a má poměrně tenký kmínek. Trošku negativní je ale to, že se nedají nějak dobře udržovat větve. Jsou poměrně tenké, korunka má průměr asi 40 cm. Nejhorší je to, že z nejspodnější větve vždy kompletně opadají listy, takže ji odstraním, protože se mi nezdá že by ještě obrostla. Takhle to je vždy. Takže jeho korunku jich tvoří asi 10 a nejbohatší je to na vrcholku jak narůstá kmínek. Viděl jsem některé kávovníky na foktách s bohatou korunou a tak mě to dost trápí. Možná je moje chyba to, že větve koruny nijak nezakracuju, nebo nevím. Hnojení provádím dá se říct že pravidelně. Třeba mi poradíte abych zakracoval. Uvidíme. PŘEDEM DÍKY.

  • meronech

    Kávovník přímé slunce nesnáší, ale pokud je za záclonou a asi metr od okna tak snese i jižní okno (v přiměřené nádobě, dostatečně zalévaný a živený). Nebojte se vrcholovou (terminální) větev zkrátit a to klidně za 2 párem listů. Rostlina vytvoří sice další konkurující vrcholové výhony, ale ty se dají v příštích letech řezem uspořádat a kávovník pak nebude až pod stropem, kde by bylo světla méně. Kávovník vytváří delší převislé a vyholující větve, které po zakrácení neochotně obrážejí. Já jsem je zakracoval v době kdy bylo znát, že raší. Vzhledem ke stáří rostliny, které uvádíte, by měla být rozhodně větší. Nebojte se zkvalitnit interval a kvalitu hnojení (viz. článek a další komentáře). Zkuste výše zmíněné přihnojení na list.

  • Honza

    Zdravím Všechny, Dal jsem na radu a nahnojil kávovník a opravdu mi letos poprvé vykvetl a už rostou plody, Mám otázku, chci si vypěstovat z plodů další kávovníky, jak na to? Kdy sebrat plod nebo spadne sám? a co potom jak postupovat abych vypěstoval novou rostlinku kávovníku. Předem děkuji za Vaše skvělé rady, jsem Velmi rád, že jsem objevil tento web, je opravdu užitečný, díky moc Honza

  • kavickar

    Zdravim, zaujimave postrehy sa tu daju precitat. Chcem sa spytat ako casto a akym mnozstvom vody zalievate kavovnik?
    Dalsia otazka: Kavovnik sa pestuje sam alebo v takych trsoch? Totiz mam v jednom malom kvetinaci (priemer asi 10 cm) asi 15 rastlin a pride mi to prilis vela. Nechcem aby si navzajom konkurovali alebo co. Mam ich rozsadit alebo nechat tak?
    Dakujem za radu a pomoc 😉

  • meronech

    Dá se použít běžný způsob zalévání jako u běžných pokojových rostlin. Je-li povrch substrátu na povrchu suchý, tak zalít odstátou vodou tak, až proteče do misky. Co do hodiny rostlina z misky „nevypije“ pak vylít. Praxí se dá nacvičit jak zalévat 🙂 . Dá se říci, že kávovník vyžaduje pravidelnou závlahu (záleží na okolní teplotě), vyloženě nesnáší přemokření ani přísušek. Rozhodně kávovník pěstovat jako samostatné rostliny. Při rozsazování šetrně oddělit rostliny od sebe, co nejméně poškodit kořeny. Při sázení je vhodné dlouhé kořínky zastřihnout, aby se rozvětvily. Pokud jsou kořínky víc poškozené, tak po zasazení hlavně nepřelévat. Je nutné též zvolit přiměřeně velký květináč rostlině, je-li příliš malý – rychle prosychá, je-li velký – substrát je přemokřený, substrát se kazí a zahnívají kořeny. Snad to tak stačí 😉 .

  • kavickar

    dakujem za obsiahle instrukcie 🙂

  • Petr Kozák

    Moc děkuji za obsáhlý návod. Mám doma kávovníky 2, jeden výšky okolo 50cm druhý je „miminko“ 15cm. Oba mi začaly shazovat listy, přičemž neustále raší nové. Zalévám poctivě, i když nevím jestli už ne příliš. Pokusím se trochu omezit. Jelikož i rosím, dle vašich zkušeností a popisu opadu listí by to mohla být nějaká ta houba, takže jsem přidal i postřik a budu čekat. Děkuji za krásný článek. Jelikož jsem takový kutil všehozkusil, rád bych jednou snad zkusil pražení vlastní kávy.
    Pokud by jste snad chtěl trochu váš pražící válec lépe ukázat, případně trochu zasvětit do tajů domácího pražení kávy, určitě bych se na vás nezlobil 🙂

  • kata13

    Dobrý den, nedávno jsem si zasadila kávovník a chtěla bych se zeptat, za jak dlouho asi tak vyklíčí? Děkuji za odpověď, Katka 😀

  • meronech

    Při pokojové teplotě asi tak za tři týdny. Podstatné je aby semeno nebylo moc staré – čím starší – tím víc ztrácí klíčivost. Optimální je výsev tak do měsíce po sklizni.

  • daniela

    Dobrý den.mám kávovník asi 4 roky.už má i plody,měla jsem ho na víchodním okně,v létěvenku, ted už se mi na okno víškou nevejde.tak je asi 1 metr od okna.ale začali mu hnědnout okraje listů až list upadne.mám použít hnojivo na listnebokvět,aby plody neupadaly.díky moc za odpověd.

  • meronech

    Kávovník má rád světlo, ale přímé slunce nesnáší. Vhodnejší by bylo stanoviště JV – J – JZ, když už nevleze na okno, tak jej dejte na stolek k oknu, později až povyroste tak na zem. Ty nejstarší listy budou postupně opadávat 🙁 , ale nechte ať seschnou a upadnou samy, když je odstraníte dřív, tak o to dřív začne schnout další. Doporučuji střídat hnojivo na „růst“ a „květ a plod“. Lze též použít postřikem i speciální hnojivo na list (nebo nějaké tekuté hnojivo, ale naředěné min. v 10x slabší koncentraci než je uvedeno v návodu). Hlavně dodržovat pravidelnou závlahu, vadí i krátkodobé přeschnutí nebo přelití.

  • Zuzana

    Dobrý večer!
    Mám prosbu- koupím semena nebo i mladé rostlinky kávovníku…. Ozvěte se,jsme z Karviné.Dík Zuzana e-mail- ana.nova@seznam.cz

  • meronech

    Semena kávovníku bývají běžně v prodeji, myslím že je měl v nabídce PALMA Šenkeřík ale i jiní – mrkněte v některém hobbymarketu do sekce se semeny.

  • peter

    Dobry den, pestujem kavovnik druhy rok. Pekne rastie, ma okolo 70cm avsak vrchne listy zacali akosi velmi kuceraviet. Nehnednu, iba sa po okrajoch zacinaju scvrkovat. Neviete cim to moze byt sposobene? Mam ho pri juznom okne za zaclonou a polievam ho max. 2 krat za tyzden. Vopred dakujem za odpoved.

  • meronech

    Signalizuje to nerovnoměrný příjem živin (možná i nerovnoměrná závlaha v kombinaci s teplotou). Myslím si ale, že to bude nedostatek nějakého stopového prvku (bor?) nebo špatný poměr hlavních prvků. Pochybuji, že by jste si dělal rozbor půdy 🙂 (jednodušší je přesadit, a to kdykoliv). Nejvhodnější tedy bude přesadit rostlinu do přiměřeně velkého květináče (o 3-5 cm větší než očištěný kořenový bal), přitom zkontrolovat kořínky (dlouhé zastřihnout, aby se rozvětvily). Vhodné též hnojiva střídat, při nárůstu nových listů hnojiva s převahou N, po dokončení růstu více K na vyzrání pletiv, od čtvrtého roku v předjaří P na kvetení. Protože kávovník upřednostňuje kyselejší substrát – více rašeliny, tak je zde někdy trochu problém s rovnováhou základních a stopových prvků. A když rašelina moc vyschne – těžko pak natáhne vodu. Snad to tak stačí 😉 .

  • Jaroslav

    Dobrý den,
    snažím se druhým rokem pěstovat kávovník,problém s hnědnutím jsem již vyřešil,ale je zde stálý problém a to s listy,kdy se stočí souběžně s kmínkem směrem dolů a rostlina živoří a nakonec odejde.Jaká je příčina téhle chyby pěstování.Děkuji za radu.J.

  • meronech

    Pokud není napaden (např.sviluškou) tak bych si tipl, že to signalizuje problém s kořeny (způsobené přeléváním nebo přísuškem). Pravděpodobně kořeny zahnívaly a k listům se voda a živiny nedostaly. To pak svádí k další zálivce a to už je rána z milosti 🙁 . Zahnívání kořenů též mohou způsobit svým ožerem larvy smutnic (špatný substrát), nebo i žížaly, které ucpou drenážní otvory a tím způsobí zahnívání kořenů. Příště až se vám něco takového stane, nečekejte a hned rostlinu přesaďte a zkontrolujte celou kořenovou vrstvu, zahnívající kořeny zakraťte. Rostlina též chřadne je-li vysazena do nepřiměřeně velkého květináče, ale tuto začátečnickou chybu jistě neděláte. Víc mě nenapadá, prostě příště včas zkontrolujte kořeny 🙂 .

  • honza

    mám doma 2 kávovníky, jeden ma menší listy a po půl roce co ho mám doma se na něm začli objevovat fleky a listy schnout : foto 1 foto 2 , mám ho více přihnojit, nebo jak tyto skvrny řešit? používám hnojivo od AGRO – universal.

  • meronech

    Podle fotek mi listy připadají méně vyzrálé – jako by měly méně světla, mírně nadměrná zálivka? Možná chybí draslo – na vyzrání pletiva. V prvé řadě bych zkontroloval kořeny, tedy raději přesadit. Dopřát dostatek světla, ale ne přímé slunce. Zalévat tehdy, až proschne povrch substrátu, co proteče do misky a do hodiny nevypije, z misky vylít. Rozhodně neplatí žádné časové intervaly. Zálivka se řídí okolní teplotou a vypařováním rostliny. Hnojiva je vhodné střídat, po nárůstu nových listů použít hnojivo s vyšším poměrem P a K. Na houbovou chorobu to dle fotek nevypadá, spíše jde o fyziologickou poruchu (nesprávná zálivka / výživa).

  • honza

    díky, zálivka přesně dle Vás, okno východ (nejprosvětlenější místnost), realitivně blízko u okna… (druhej roste normálně), přesazovanej byl před cca 4mi měsíci, do květináče o 2-3cm většího s drenáží. zkusim hnojivo, pokud se nezlepší, asi znovu přesadím… Díky

  • Radka

    Dobrý den,
    chtěla bych se na Vás obrátit s prosbou o radu.Před dvěma měsíci jsem si koupila kávovník(10 sazeniček pohromadě).Po přinesení domů jsem ho přesadila(měl malý květináček)do substrátu pro pokojové rostliny.Teď má květináč o prům.20cm.Napřed mu hojně narůstaly lístečky,nyní se to nějak pozastavilo.Má stále krásně tmavozelenou barvu,nikde nic nehnědne,jen se mi zdá,že listy víc stahuje ke kmínkům.Kořeny(ty,co vylezly dole z květináče)jsem prohlídla,mají černé konce.Hnojila jsem jen jednou kristalonem plod květ(myslela jsem na hnojivo přidané do substrátu pro pok.rostliny,aby toho nebylo moc.Mám ho na parapetě mezi oknem a záclonou,dopoledne na něj svítí slunce.Snažím se to řešit stažením žaluzií.Mám ho nějak rosit,změnit substrát…?Moc Vás prosím o radu,nerada bych o něj přišla.Mějte se hezky a děkuji za odpověď.

  • meronech

    Sazenice je třeba rozesadit. V každém květináči jedna rostlina. Pokud lezou ven kořeny z květináče, je lepší přesadit – kořeny začnou zasychat a na to reagují samozřejmě listy. Špičky kořenů jsou nejaktivnější v příjmu živin, pokud zaschnou musí se rozvětvit a je špatné, když k tomu dojde opět mimo substrát. Toho hnojiva v substrátu zas tolik není 😀 , v době růstu přihnojujte pravidelně. U mladé rostliny upřednostňujte spíš „Kristalon start“ (více dusíku) i když občas „Kristalon květ a plod“ neuškodí (fosfor a draslík též potřebuje). V letním období bych kávovník dal za záclonu (nesnáší přímé slunce), v zimě může být u okna. Použitý substrát vyhovuje, sadit do přiměřeně velkého květináče, v malém rychle vysychá, ve velkém se kazí substrát a rostlina hůř přirůstá (asi o 2-3 cm na každou stranu větší než je kořenový bal). Rosit není nutné, občas od prachu omýt nebo osprchovat listy. Kávovník má několik růstových period, kdy znatelně přirůstá, neroste nepřetržitě. Snad jsem odpověděl na vše 🙂 .

  • Radka

    Dobrý den,děkuji za odpověď.Kávovník jsem rozsadila po jednotlivých rostlinách.Koupila jsem i Kristalon Start jak jste mi doporučil.Mohla bych se ještě zeptat,jak často přihnojovat,hnojím 1 x týdně,a jak střídat hnojiva(jeden týden Start,další týden Květ a plod)?
    Děkuji a přeji hezký den.

  • meronech

    Interval hnojení v době vegetace správný. V zimním období (listopad – únor) podstatně omezit, stačilo by tak 1x za měsíc.S tím, že je vhodné v říjnu a březnu přihnojit 1x za 14 dní. První 4 roky hnojit 2x Startem a 1x Květem a plod. V pátém roce by měl už plodit – takže v jarním období poměr obrátit. I když lze v době intenzivního nárůstu listů hnojit zpočátku startem a po dokončení udělat pár přihnojení Květem a plodem (není to dogma 😀 ). Snad tato odpověď stačí.

  • alex

    Dobrý den,
    napínavě tu čtu a jsem v šoku, co vše jsem se dočetla…
    Dostali jsme s manželem před 4 lety kávová zrna, která jsme naklíčili a pěstujeme. Manžel se hodně těšil na úrodu, jenže já myslím, že budeme rádi, pokud vůbec rostliny udržíme na živu.
    Kávovníky ( 2 ) máme na okením parapetě na Z, ten co je v rožku, protože na něj nejde slunce na přímo má skoro metr, ale v průměru tam 0,8 cm kmen. Do půlky vše oschlo a opadalo, od půlky má asi8 větviček, kde sem tam něco zaschne. Ten druhý, co má častěji na sebe slunce má pouze tak půl metr, kmínek má ještě tenčí, do své půlky má jen listy, od půlky má asi 4 větvičky. Evidentně je zelenější a zdravěji se tvářící.
    Manžela zlobí, že jsou tak tenké, hlavně ten velký se za chvilku neunese, opírá se o záclonu – kloní se od okna.
    Bylo mi v květinářství porazeno, hnojit a sadit do kyselejší půdy jako na rododendrony – nevím, jestli tomu neubližujeme.
    Zálivku mám pravidelnou, smočím hlínu tak obden, je fakt, že to hnojení ale není pravidelné…
    Přesazuji jednou ročně- manžel si myslí, že zbytečně pořád zvětšuji kakáčm a že je pak rostlina pořád tenká..
    Kdyžtak, jestli mi můžete písnout radu i na e-mail, poslala bych třeba i foto
    Děkuji předem a doufám, že neděláme úplně vše špatně a pokud ano, že ještě bude záchrana…
    Alex

  • meronech

    Půda mírně kyselejší a pravidelně v období růstu přihnojovat.
    Moc velký květináč – tedy nepřiměřeně velký vzhledem ke kořenům – je nevhodný! Substrát je-li déle neprokořenělý se kazí (zasoluje).
    Zasychání a opad listů způsobuje více věcí. Nedostatek světla (daleko od okna, listy narostlé v zimním období), hodně světla (přímé polední slunce), nevyzrálé pletivo (nedostatek fosforu a draslíku, přemíra dusíku), reakce na špatný stav kořenů (způsobený zpravidla špatnou závlahou), poškození savými škůdci, průvan nebo podchlazení kořenů při větrání…
    Zálivka – je-li povrch substrátu na povrchu mírně proschlý – zalít tak že může lehce protéct do misky – co do hodiny nevypije – vylít – časem se potřebné množství natrénuje. Výsledek = zálivka závisí na teplotě a odparu – tedy např. někdy zaliji každý den, jindy 2x za týden. Přísušek nebo trvalé přemokření způsobuje opad listů.
    Je-li kmínek tenký – vyvažte k opěrné tyčce – on zesílí.
    Myslím, že tu bylo popsáno snad už téměř vše a budete-li pravidelně přihnojovat, ten metrový v příštím jaře hnojivem na květ a plod – tak by měl i zakvést a tedy zaplodit 😀 .

  • alex

    Děkuji mnohokrát, snad se to podaří 🙂

  • Radka Bučková

    Dobrý den,měla bych jeden dotaz,sice se nejedná o kávovník,ale o semena palmy.Dovezla jsem si je z Itálie,dala do hlíny kde vyklíčily.Bohužel nevím,jaký je to druh,semena vypadají jako kávová zrna(palmy měly dřevnatý kmen,nahoře špičaté listy,výška asi 5m).Semena přesazuji do stále hlubších květináčů,mají hodně dlouhý kořínek(asi 10cm).Zatím žádný list,jen tvrdé semeno.Chtěla bych se zeptat,zda byste mi prosím mohl poradit jak dál,příp.na koho se s dotazem obrátit.Byla by škoda,když již semena vyklíčily,je vyhodit.Mějte se hezky a děkuji za případnou odpověď.

  • meronech

    Semena podlouhlé s rýhou uprostřed (podobné kávovým)- tipoval bych na datlovou palmu – Phoenix dactylifera nebo Phoenix canariensis. Dlouhý kořínek zaštípnout ať se rozvětví.

  • Acerka

    Dobrý den,
    zasadila jsem kávová zrna přímo z kávovníku a vyrostly mi „zrna na stopce“:) Nevím, jestli bude něco pokračovat (listy), nebo je něco špatně. Ty stopky jsou vysoké cca 8 cm – mám je přesadit tak, aby byly celé v zemině? Moc děkuji za Vaši radu.

  • meronech

    Někdy, (spíše častěji) 😀 , dojde k tomu, že je nutné zrna uvolnit ze sevření průsvitné blanky (nehtem, nožíkem). Nejlépe ji úplně sloupnout. Dochází k tomu tehdy je-li zrno trochu víc přeschlé. Zpravidla je i někde natržená, částečně se někde klube část listu. Pokud se toto neprovede, pak už nemusí mít sílu na řádné vyklíčení. Přesadí se až narostou první pravé listy (první pár listů = děložní, další jsou pravé). To co je nyní v zemi, bude i po přesazení (nesadit hlouběji – nebezpečí uhnití). Pří přesazení se lehce zastřihnou dlouhé kořínky.

  • Acerka

    Moc děkuji za radu, operaci jsem provedla, byla na nich docela pevná suchá krusta, teď jsou zrna na stopce „nahaté“ a zdají se být dozelena, tak si držím palce, ať mi rostlinky vyrostou, hezký den!

  • thesilentman

    Dobrý den, asi před 3 měsíci jsem si koupil v Bauhausu kávovník (je to asi 10 sazenic v jednom květináči), vysoký je i s květináčem cca. 50cm. Mám ho umístěný na jižním okně (jiné ani nemám) a zalévám vždy až substrát vyschne tak, že ho přeliju a po hodině vyleju co nevypil. Každý den, příp. každý druhý ho také rosím. V poslední době se mu ale nějak nedaří – na straně otočené k oknu má několik žlutých listů a několik dalších listů začalo na okrajích hnědnout. Hnojil jsem ho zatím jen jednou, asi před dvěma týdny Kristalonem start. Uvažuju, že ho rozsadím, ale nevím, jestli je to vhodné teď v zimě, navíc mi pak asi všechny rostliny nevejdou na okno. Poradíte mi prosím? Mockrát děkuji.

  • Radka

    Dobrý den,chtěla bych Vás znovu poprosit o radu.Rozsadila jsem Kávovník,jak jste mi dříve doporučil.Jsou to rostlinky asi 15 cm vysoké,daří se jim dobře,jen odspodu listy začínají žloutnout.Nevím v čem je problém,kořeny z květináčů nelezou,substrát udržuji vlhký.Přidávám hnojivo Kristalon Start tak 1x měsíčně.(Předtím jsem dávala 1x týdně).Rostliny jsem přemístila na okno,když už nesvítí slunce,aby měly víc světla.Nevíte prosím,čím by to mohlo být,zda mám rostlinky přesadit,upravit intervaly hnojení?Ještě mám jeden Kávovník nerozsazený.Dokud jsem pravidelně přihnojovala,listy byly krásně tmavé,teď se na některých tvoří hnědé skvrny(list je v místě skvrny suchý).Mám ho umístěný asi metr od okna.Nevím co s tím,v čem je chyba…Předem moc děkuji za radu.

  • Majka

    Dobrý den, jsem zahradnice začátečník a k Vánocům jsem dostala několik druhů semínek k zasazení. Byl mezi nimi i kávovník, u kterého ale není napsáno kdy se má zasadit. Mám ho zasadit až na jaře, nebo už teď dokud jsou semínka čerstvá? Děkuji za odpověď!

  • meronech

    Omlouvám se, nějak mi nepřišlo upozornění na poslední komentáře :-).

    ad. thesilentman – V zimním období bývá problém s rostlinami na okenním parapetu. Kolem skla stéká chladný vzduch k parapetu a ochlazuje květináč a tím snižuje aktivitu kořenů. Naopak stoupající teplý a suchý vzduch od radiátoru pod oknem působí zhruba uprostřed okna a vysušuje listy. Jinak platí výše zmíněné komentáře – vhodné rozesadit (na začátku jara), pokud je rostlina více hnojená dusíkem – list je nevyzrálý a méně odolný. Zkuste třeba hnojivo 3v1 pro zelené rostliny – obsahuje hnojivo, vermifluid a stimulanty.

    ad. Radka – V podstatě stejná odpověď. Doporučuji umístit na parapet misku – spíše tác na hranolky a odsunout od rámu okna. Teplý vzduch od radiátorů pod oknem by měl být nasměřován pod tác k okenní tabuli, kde uprostřed okna nabourá chladný vzduch – smísí se a nevzniká tak nepoměr teploty mezi květináčem a listovím. Misku – tác je vhodné naplnit pěknými kamínky nebo drtí a nalít vodu, aby ale květináče nestály ve vodě. Odpařováním vody zlepšíte i vlhkostní mikroklima kolem rostlin (lépe jim to svědčí než rosení).

    ad. Majka – Vysaďte semínka na konci února, před výsevem je můžete tak na půl dne namočit do vody, ty co by plavaly na povrchu nevyklíčí.
    Jinak samozřejmě platí vše výše zmíněné 😀 .

  • Radka

    Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Bohužel se mi nepodařilo zachránit Kávovník 🙁 .Koupila jsem substrát pro pokojové rostliny,po přesazení po nějaké době začaly rostlinky špatně prospívat.Prohlédla jsem kořeny a objevila jsem tam larvy Smutnic.Nejspíš byl zamořený substrát,nevím,ještě se mi to nikdy předtím nestalo 🙁 .Koupila jsem žluté lepící proužky,abych se zbavila mušek,ale i přesto se to nedaří.Chtěla bych si na jaře koupit nový Kávovník a začít znovu.Mám na Vás dotaz,zda se dá tomu co se stalo nějak předejít,mám docela strach,že ten substrát bude zase špatný.Jelikož jsou mušky i v ostatních květináčích,mám vše přesadit nebo jak na to?Jak se mušek zbavit?Mějte se hezky a děkuji za odpověď.

Leave a Reply