Ošetření cibulovin na jaře

Zpracoval: Ing. Samek Vladislav

Květiny cibulové jsou velmi důležitou skupinou květin, bez nichž si zahradu ani nedovedeme představit. Jsou nejbarvitějšími posly jara, kdy nejsou předstiženy žádnou jinou skupinou květin. Jejich krása není jen jarní záležitostí. Při vhodném výběru sortimentu kvetou prakticky po celý rok. I v zimě, kdy veškerá vegetace venku  odpočívá, rychlené tulipány, narcisy apod. vyplňují svou krásou zimní období klidu.

Všechny cibuloviny mají životní cyklus rozdělen na období vegetace, které je dosti krátké, kdy rostlina mohutně roste i kvete, a na období klidu, které nastává po odumření nadzemní části, když se všechny rostliny stáhly do cibule. Toto období nastává většinou v létě a je třeba s ním počítat při výsadbách  těchto rostlin. Nejvhodnější je kombinovat  výsadbu cibulovin a keřů.

U cibulovin, které přezimovaly v půdě  doporučuji :

Tulipány

Na jaře při vzcházení rostlin se řádně vyčistí záhon, může se přihnojit  1-3 dkg  ledku na 1m2 a povrch půdy se dostatečně hluboko zkypří. Rostliny opožděně vzcházející jsou obvykle nemocné, a proto je lépe, je ihned i z cibulí odstranit a zničit. Vzcházející tulipány obvykle není nutné zalévat. Mají dostatek zimní vláhy. Teprve v dalším období růstu, to je při rozvíjení listů a po objevení zeleného poupěte, je vhodné rostliny v době sucha zalít. Lépe je zalévat méně často, ale vydatně, aby se voda dostala k hluboko rozloženým kořenům.

Odkvetlé rostliny tulipánů  brzy žloutnou a zasychají a nepůsobí již pěkným dojmem. Nejlépe je odkvetlé rostliny i s cibulemi odstranit a nahradit je jinými květinami.

Nesprávný názor je, že se mohou odstranit jen nadzemní části rostliny a že tulipány v příštím roce vyrostou z cibulek zbylých v zemi. Cibulky sice vyrostou, rostliny však budou slabé, nejčastěji jen s jedním listem bez květu. Ponecháme-li tulipány na záhoně bez přesazování, jsou vždy v příštím roce celkově slabší, než byly z původně vysázených cibulí, a to zvláště tehdy, kdy byly květy řezány, postupně vyrůstá pohromadě stále více rostlin z nichž některé vůbec nevykvetou. V dalších letech zeslabování rostlin pokračuje a množství nekvetoucích rostlin přibývá. Není to degenerace, jak se často tvrdí. Rostliny se zeslabují stálým rozdělováním cibulí do menších velikostí a jednostranným vyčerpáním živin z půdy.

Hyacinty

Půda pro hyacinty by měla být lehká a propustná, bohatá na humus, neutrální až alkalické reakce. Nevhodné jsou půdy těžké, kyselé a zamokřené. Stanoviště by mělo mít dostatek slunce. Na jaře přihnojíme cereritem 1 – 4 dkg na 1 m2.

Narcisy

Narcisy mají podobné nároky na stanoviště jako hyacinty. Při výsadbě je nutno pamatovat, že narcisy je možno sázet po tulipánech, ale nikdy ne tulipány po narcisech. Při hnojení pamatujeme, že za rok bychom měli celkem dodat 9 – 10 dkg hnojiv na 1m2. Z toho 3 dkg dva týdny před květem a poslední 3 dkg po odkvětu. Trsy narcisů bychom měli po 3 letech vykopat, roztřídit  a znovu vysadit jednotlivě ve vzdálenosti 8 – 15 cm od sebe.

Česneky

Česneky jako stepní a prérijní rostliny se nejlépe vyvíjejí v lehkých, propustných půdách, bohatých na vápník. Během vegetace jsou česneky vděčné za zálivku, přestože sucho snášejí bez obtíží. Protože potřebují alespoň jeden rok k tomu, aby se ukázaly v plné kráse, necháváme je na stanovišti nerušeně po několik let. Přihnojujeme na jaře Cereritem nebo ledkem vápenatým 1 – 2 dkg na 1 m2.

Lilie

Nově vysazené lilie  na jaře dobře prohlídneme a roztřídíme podle druhů se stejnými nároky na půdu a přezimování. Všeobecné asijské hybridy snášejí vápník v půdě, orientální hybridy jsou  acidofilní a vyžadují stejné stanoviště jako azálky nebo rhododendrony. Kyselé prostředí se dociluje přidáním do půdy kyselé rašeliny a používáním kyselých hnojiv. Na jaře chráníme vzcházející cibule lilií proti plžům a slimákům. Přihnojujeme až po vzejití a vytvoření listové plochy. Nejvhodnější jsou postřiky na list nebo zálivka rozpuštěným hnojivem k rostlině. Zálivka je nutná při pěstování lilií v nádobách a to z rána s ranní rosou. Rostliny zaléváme sice ne často, ale zato důkladně, aby voda pronikla celou vrstvou země až k bazálním kořenům.  Zemina musí být stále mírně vlahá. Lilie ponecháváme na stanovišti alespoň 3 roky, aby se plně vyvinul kořenový systém.

Ostatní drobné cibuloviny

(sněženky, krokusy, bledule, modřenec, ladoňky,…)

Na jaře přihnojíme Cereritem nebo NPK 3 – 4 dkg na1 m2. Odstraníme zimní kryt a padané listí. Zvláštního ošetření nevyžadují.

1 comment to Ošetření cibulovin na jaře

  • Evžen Dvořák

    Dobrý den,
    prosím o sdělení, jaká to „drobná cibulovina“ je na konci článku pana inženýra Samka – myslím tu fotku vlevo vedle nadpisu Ostatní drobné cibuloviny.
    Mně totiž tahle rostlinka letos poprvé po 3 letech vykvetla na místě, kam jsem dával okrasný česnek. Jenže ten kvete okolíkem, kdežto tohle kvete jakoby z hroznu jako třeba hyacinty. A drobná taky moc není – má cca 60cm…
    Děkuji a těším se na odpověď, co to tam vlastně roste.. Dvořák

Leave a Reply