Molice (Trialeurodes)

Miroslav Nechvátal

Příznaky poškození  

Molice skleníková – Trialeurodes vaporariorum (syn. Irauleurodes) je jeden z nejobávanějších škůdců skleníkových a pokojových rostlin. Už při lehkém pohybu rostlinou je vyrušíme z klidu. Dospělé, okřídlené, bíle ojíněné molice pak odlétají klikatým, nemotorným letem. Nejvíce ohroženy bývají rychlené okurky a rajčata, z okrasných rostlin pak především gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty.

Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a někdy i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí, na které se pak tvoří houbové černě, které ucpou listové průduchy. Navíc může přenášet některé virové choroby. Kromě molice skleníkové se u nás rozšiřuje i příbuzná molice bavlníková – Bemisia tabaci, ve venkovním prostředí pak hlavně molice vlaštovíčníková – Alevrodes proletella

Vývoj a šíření  

Molice skleníková je původně tropický a subtropický druh, který není schopen v našich podmínkách přezimovat v nevytápěných prostorách. Při vyšších teplotách je rozvoj a množení molice velmi rychlý.  V teplém prostředí i 8-10 generací za rok, v chladnějším pak 4-6 generací. Dospělé molice jsou voskově ojíněné o velikosti kolem 1 až 1,5 milimetru. Po oplození kladou samičky na spodní stranu listů vajíčka. Za svůj život naklade asi 150 vajíček, při okolní teplotě nad 10°C. Po vylíhnutí se larvy rozlezou do okolí. Jsou šedožluté, elipsovitého tvaru. Další vývojové stádium mezi larvou a dospělcem  je puparium. Je to klidové období – nepřijímá potravu a nepohybuje se. Puparium je ploché, kryté voskovitým povrchem a proto odolné proti všem přípravkům.  Všechna vývojová stádia se přednostně zdržují na spodní straně listů. 

Prevence a ochrana   

Nově získané sbírkové rostliny umístíme do izolace na 6 týdnů. Kontrolujeme zda na listech nejsou larvy nebo puparia. Pokud ano, setřeme vlhkým hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Proti dospělcům a pohyblivým larvám použijeme postřik. Ochrana proti molici skleníkové je velmi obtížná, protože některé populace jsou již vůči insekticidům odolné.

K ochraně je možné použít přípravky ADMIRAL 10 EC, APPLAUD 25 WP , FURADAN 350 F , CHESS 50 WG , KARATE se ZEON technologií 5 CS , MOSPILAN 20 SP , TALSTAR 10 EC.

Při aplikaci přípravků je třeba důkladně ošetřit celé rostliny, zejména pak spodní strany listů. Vhodné je tedy přidat do postřiku smáčedlo (Silwet). Vzhledem k tomu, že puparia jsou postřikům odolná, je nutné postřik aplikovat třikrát v 5-7 denním intervalu. Je vhodné prostřídat dva různé přípravky.

14 comments to Molice (Trialeurodes)

  • Petr

    Na molice se mě nejvíc osvědčilo vystříkání všech zákoutí skleníku horkou vodou z Wapky. NNEJLÍP BĚHEM ZIMY.

  • meronech

    Pokud v tom skleníku byla molice skleníková – ta naše zimy nepřežije. A pokud ve skleníku přes zimu nejsou žádné rostliny – tak molice vlaštovičníková (škodí hlavně na košťálovinách) nemá důvod v něm přezimovat. Klidně je tedy možné, že i bez vašeho zásahu, by ve skleníku na jaře žádné molice nebyly. I když tato metoda neublíží – v podstatě vyčistíte skleník :-). Ony tam ty molice v průběhu pěstební sezony stejně zase nalétnou :-(.

  • FRK

    někde jsem četl , že je dobré umístit mezi rostliny i rostlinu
    PLECTRANTMUS ERNESTII ,která má zvláští vůni – puch , který prý molice odpuzuje .tato rostlina je i velmi vhodná pro rychlé vypěstování jako bonsaj . dá se dobře množit řízkováním a velmi ochotně zakoření.
    zdravím
    f.

  • meronech

    Plectranthus skutečně molice odpuzuje, ale na jak velkou vzdálenost učinkuje nevím 🙂 . A ten puch – no nevím někomu i voní, není to tak hrozné, znám mnohem víc zapáchající ;-). Takže nic se tím nezkazí, může to jen prospět.

  • bob

    Zdravím máme molici jen je problém že rajčata pěstujme na volném prostranství a to na balkoně.Je možnost tohoto škůdce i tak zneškodnit ? Je to naše prví zkušenost a budeme vděční za každou radu.Předem moc děkuji Bob

  • meronech

    Je zajímavé, že vám tak brzo rajče napadla – pravděpodobně jste ji měli na nějaké rostlině v okolí (lilkovité, ibišek, fuchsie…) Na balkoně můžete použít např. postřik Applaud a to nejlépe 2 x v odstupu 5-7 dnů a jako třetí po 5-7dnech pro jistotu Karate nebo Mospilan. Použijte i na okolní napadené rostliny. Pokud tam pěstujete jen rajčata pak postačí postřiky dva. Nechcete-li použít chemii pak použijte opakovaně bio postřik na bázi minerálních olejů (Biool) Je-li napadení velmi mírné stačila by i žlutá lepová deska (sem tam zahýbat rostlinou). Při správné výživě by to rajčata měla vydržet do sklizně plodů i s napadením molicí – ta by tuto rostlinu neměla tak rychle zničit – spíše jde o napadení okolních trvalých rostlin.

  • honza

    Dobry den mam molice na broskvy nevite o jaky druh jde a jaky prypravek pouzit dekuji za odpoved

  • meronech

    A nemáte u broskvoně rostlinu, kterou molice napadá? Na broskvoni by molice neměla být, jestli tam nepoletuje z něčeho v okolí (zelenina, plevel). Ochrana je popsána v článku (Applaud, Karate, Mospilan).

  • Sergi

    Dobrý den, tahle bestie se mi usadila na semenáčcích adenium obesum a dává jim zabrat, jde zlikvidovat i mechanicky, když promnu listy mezi prsty a setřu tak její výv. stadia?

  • Jaromíra

    Prosím o radu,které rostliny hodící se v létě na balkon nenapadají molice. Děkuji za odpověď Janotová

  • JaromíraJanotová

    Prosím které rostliny hodící se na balkon v létě nenapadají molice děkuji Janotová

  • meronech

    ad Sergi
    Je to možné, když budete mít trpělivost :-). Nejlépe když je chladněji to jsou méně pohyblivé, jinak vzlétnou a po chvíli se vrátí.
    ad Janotová
    Tak nevím, těžko radit. Záleží jaké rostliny se Vám líbí. Pokud to bude z čeledi solanum – tam napadají asi vše. Molice si vcelku nevybírá – jde na spoustu bylinek, fuchsie, ibišky, mračňáky, některé muškáty… Pokud je rostlina správně živena a pravidelně kontrolována tak bych se ve výběru neomezoval. Pokud to bude letnička a napadne ji molice ke konci sezony, tak se vlastně nic neděje – oboje skončí v kompostu ;-).

  • Kateřina

    Dobrý den, všude se mluví/píše o květinách a bylinkách. Ani v článku výše jsem neašla zmínku o zelenině, konkrétně brokolici, kedlubnách a vypadá to, že se uměj pást i na ředkvičkách… Pokud zmínběné prostředky seženu a všecko postříkám dle pokynů, bude zelenina i poté skliditelná, resp. ke konzumaci? Nebo to můžu všecko rovnou ze skleníku vyndat a zlikvidovat? (Achjo, venku slimáci, ve skleníku mušky bílé, na balkonech mšice – že se na to zahradničení nevy… 🙂 )

  • meronech

    Skliditelná a tedy ke konzumaci bude, pokud se dodrží ochranná lhůta (OL – doba od posledního postřiku do sklizně). U přípravku v návodu je uveden škůdce – ředění postřiku – plodina – a ochranná lhůta. Pokud je zelenina už zralá – tak stříkat už nelze a nezbývá než ji pořádně umýt (bulvová). S listovou zeleninou to asi bude horší. Možná by stálo za vyzkoušení ekologické ošetření přípravkem Rock Effect (OL-1 den).

Leave a Reply