Miroslav Nechvátal
Umístění ve vytápěném skleníku nebo v bytě. Pouze některé druhy můžeme umístit v bezmrazé hale nebo chodbě.
Světlo rozptýlené, ne plné slunce, nejlépe u JV až JZ okna za záclonou. Rostlinu pravidelně jednou týdně pootočte o jednu třetinu (dle postavení nově vyrůstajícího listu) ať se vám celá nezačne naklánět ke světlu. Když rostlina začne kvést už s ní neotáčejte!
V bytech se pěstuje mnoho tzv. „zakrslých“ kultivaru, které vysazené ve volné půdě tropického skleníku, kdy kořeny dostanou prostor, pak moc zakrsle nevypadají 🙂
Nejrozšířenější je „Cavendish“, poznáte jej tak, že půl roku starý oddenek vytváří na listech načervenalé skvrny, které později mizí.
To, že banánovník vám brzy dá plody poznáte podle znatelné boule postupující po kmeni k vrcholu.
Zemina humózní, písek, rašelina, zetlelá chlévská mrva (nebo granule), dobrá drenáž, pH 7,0.
Do substrátu je vhodné přidat trochu podrceného dřevěného uhlí, jako prevenci proti zahnívání..
Teplota nejvhodnější pro růst je 26 – 29 °C.
Nemá překročit 35 °C a nemá klesnout pod 15 ° C, i když rostlina snese, není-li přelitá, krátkodobě i nižší teploty (8-12°C).
Zastaví však růst. Banánovník je velmi citlivý na prochladnutí od kořenů, hlavně je-li přelitý.
Pro zimní růst má být teplota 18°C.
Jen některé druhy snášejí nižší teploty.
Při teplotě -1 až -2°C trvající 45 minut zežloutne lamina listů do dvou dnů, načež listy uschnou.
Při úplném zmrznuti nadzemní části je možné, že oddenek znovu vyraší.
Závlaha po celý rok stálá i v zimě, jsou-li na rostlině plody.
Bez plodů závlahu omezit.
Přemokření může mít za následek zahnívání kořenů, znovu zdůrazňuji -při prochladnutí kořenů v květináči.
Výživa vydatná, u všech druhů zemin musíme dbát na vysoký obsah dusíku a draslíku.
Přihnojovat se musí týdně, protože bohatá závlaha vyplavuje z půdy mnoho živin.
V zimních měsících hnojení vzhledem k teplotě a zálivce snížit.
Správná výživa se pozná tak, že každý další list je větší než předchozí.
Při vhodné teplotě a výživě přirůstá nový list asi tak 10 dní.
Rostlina si drží asi 10 listů, ty nejstarší postupně usychají.
V ideálním případě (tropický skleník) se dočkáte plodů od 9 do 14 měsíců, při bytovém pěstování v kontejneru 2.až 3.rokem.
Dá se říci, že platí úměra, kolik litrů má objemově kontejner, v němž se rostlina pěstuje, tolik bude asi plodů.
Přesazujte postupně, až když je květináč prokořeněný, do většího průměru o 5 až10cm, dle výživy a růstu i víckrát za rok.
V 35 litrovém kontejneru rostlina dá úrodu asi 35 plodů, vysoká i široká bude tak kolem 2 metrů.
Množí se odnožemi, částmi oddenku s očky, meristémy, u některých druhů semeny.
Řez: Odřezáváme pouze zaschlé listy. Zdravé listy odřezáváme jen v případě snižování výšky pseudokmenu banánovníku, ale tak, ať nepoškodíme řapíky dalších listů tvořících „kmínek“.
Doporučuje se také odříznout spodní část (samčí) květenství, která ubírá živiny a může být příčinou hnilob (ale pozor – silně slzí – může znečistit podlahovou krytinu).
Nadzemní část po sklizni hyne, je-li z větší části suchá, tak se odřezává, aby ji nahradila nová rostlina z odnože. Řez uschlé odplozené rostliny je vhodné vést šikmo, aby se na vzniklém pahýlu nehromadila ještě případně vytékající šťáva, která by mohla způsobit zahnívání, případně i úhyn kořenového systému s novými odnožemi.
Jedinou trvalou částí je oddenek, který četnými odnožemi tvoří z banánovníku vytrvalou rostlinu, která se může takto zmlazovat řadu let, růst odnoží je rychlejší a nástup dalšího kvetení taktéž. Je ale vhodné ponechat jen jednu odnož, ostatní, mají-li asi 5 listů opatrně odřízneme s částí kořenů a zasadíme zvlášť.
Škůdci, nemoci: Oproti plantážím, nemá u nás banánovník mnoho škůdců. Může se objevit zahnívání středu řapíků u oddenku. Takový banánovník není k zachránění. Po odstranění nadzemní části můžeme vršek oddenku řádně očistit, ošetřit některým z fungicidů (nebo omýt manganistanem draselným -hypermanganem), já bych použil prach z dřevěného uhlí (nebo práškový zakořeňovaní stimulátor).
Pokud nemá rostlina mladou odnož, oddenek nelikvidujeme, protože s největší pravděpodobností vytvoří další odnož, a tím bude rostlina pokračovat v životě. Do doby než vyraší je nutné omezit zálivku. Odnož můžeme buďto odříznout a zasadit, nebo ji můžeme ponechat při starém oddenku, zůstal-li již bez dalších známek hniloby.
Ve velmi suchém prostředí se může objevit sviluška.
Letnit na vhodném a chráněném stanovišti lze, ale u velkých rostlin nepraktické. Spíše tedy není vhodné, navíc se ve větru trhají listy, které nemají na okraji pevnou vazbu.
Sklizeň a použití: Na banánovnících pěstovaných u nás necháváme plody dozrát na rostlině. Zralé plody jistě poznáte podle barvy a vůně. Při jejich konzumaci mi dáte jistě za pravdu, že není nad plody, utržené přímo z rostliny.
Plody se pojídají syrové, nebo můžeme uplatnit některý z četných receptů na kuchyňskou úpravu.
Odplozená odnož odumírá a rostlina nasazuje (dle výživy) odnože. Jednu, zpravidla největší ponechat (využije kořenový systém matečné rostliny) a ostatní opatrně oddělit a zasadit zvlášť. Řeznou plochu ošetřit pudrovým stimulátorem nebo prachem z dřevěného uhlí. Pokud jde o odnož s kořeny matečné rostliny, tak tu jde ovšem také přesadit – i když vzhledem k velikosti to jde hůře a jedny ruce nemusí stačit 🙂 .
Při přesazování je vhodné očistit od poškozených (zaschlé, uhnívající…) kořenů (dlouhé nerozvětvené zastřihnout) a větší rány ošetřit stimulátorem nebo prachem z dřevěnho uhlí. Do substrátu lze i drobné kousky dřevěného uhlí přimíchat – působí fytosanitárně.
Ale myslím, že moc radit nepotřebujete, když vám plodí každý druhý rok 😉 .
Dobrý deň, chcela by som sa spytat na môj bananovník. myslím si že netrpí žiadnou chorobou pretože ma pekne zelene zdrave listy len sa mi zdá že rastie pomaly, mam ho rok a do výšky moc nevyrástol ale listy rastú stále nové. je problém v nedostatku živín alebo je to v poriadku, ide o odrodu Musa. Dakujem
Teď v zimě není moc vhodné aby rychle rostl, vzhledem k nedostatku světla, budou nové listy méně kvalitní. Ve vegetačním období (jaro až léto) by měl přirůstat 1 list za 10 dní. K tomu je tedy nutné rostlinu pravidelně přihnojovat. Není nutné aby rostl do „výšky“. Naopak má-li dostatek světla jsou řapíky listů pěkně natěsnané u sebe. Důležitější je si počítat listy pro načasování květu.Po nárůstu asi 40 listů, které se postupně zvětšují, narostou dva menší a celým pseudokmenem se protlačí květenství. Pokud si tedy na řapících napíšete občas čísílko, tak se dá pěstebními podmínkami vhodně načasovat období na vegetační období. Pokud se listy nezvětšují, nebo pomaleji přirůstají i při dobrém přihnojování, tak bude pravděpodobně květináč již prokořenělý a bude vhodné přesadit do většího. Pro zopakování – velikost květináče ovlivní počet a velikost plodů. 😀
máme sedemročný banán 130 cm ktorý nám cez vianoce zakvitol v súčasnosti má už banány o veľkosti asi 8 cm no začali mu osychať po okrajoch listy. Má v kvetináči aj jednoročný výhonok asi 100 cm vysoký ktorému teraz začal hrubnúť kmeň ako keď išiel kvitnúť ten starší a tak isto mu začali osychať okraje listov aj tie čo práve vyrastajú. Kvetináč má priemer 27 cm, môžem ich teraz rozdeliť, prípadne čo stým usychaním.
Rozhodně v době kdy má plody nerozdělovat. Vzhledem k velikosti květináče budou plody menší a bude jich méně. Původní rostlina po odplození hyne, ale vyraší dostatek odnoží – které se dají časem oddělit, jedna se ponechá, aby využila kořenový systém – rychleji roste. Takže zasychání je částečně způsobeno tímto jevem, částečně snad suchým vzduchem a pokud dostatečně nepřihnojujete, tak si rostlina při výživě plodů (mají přednost) vypomáhá tím, že to vezme z listů. Takže dostatečně přihnojovat, nejen plodům, ale i proto aby se vytvořilo co nejvíc odnoží.
Ďakujem za radu. Ešte mam otázku či máte skusenosti aj s ananásmi. Máme 5 ročný asi meter vysoký ktorý sa nám v kvetinči rozdvojil, treba ho rozdeliť, alebo nechať tak. Zatiaľ nekvitol a tu sa chcem ešte opýtať ako ho donútiť kvitnúť.
Dobry den,
pestuji musa basjoo, rad bych se ale zabyval bananovnikum s plody, mohu se informovat, kde mohu rostliny koupit, pripadne jakou odrudu bych mel volit? Umistit rostliny hodlam v dome, teplo ani prostor neni problemem.
Dekuji,
David T.
ad Róbert:
Ananasovník patří mezi bromélie a ty se dají ke květu přinutit etylénem. Stačí 8 gramů karbidu vápníku do litru vody. Toto pak nalít do středu růžice – do měsíce by měl zakvést. Nebo dát do igelitového pytle a umístit okolo zrající ovoce. Více přihnojovat fosforem. Odnože od ananasovníku je vhodné oddělovat podobně jako u banánovníku (to mně připomnělo, že mám někde rozpracován článek o ananasovníku 🙂 ). Taktéž po odplození původní rostlina hyne a vytváří odnože a to kořenové, stonkové a v blízkosti plodenství. Nejrychleji pak rostou ty nejblíž kořenům. A podobně jak u banánovníku se jedna odnož ponechá aby využila dosavadní kořenový systém. V květináči o průměru 20 cm se dá vypěstovat ananas o hmotnosti přes 1 kg. Zatím tedy aspoň tahle rada 😀 .
ad David:
Pokud víte v okolí o nějaké existující organizaci Citrusář, nebo se zkuste informovat v nejbližší územní organizaci ČZS tam snad budou vědět o pěstiteli subtropických a tropických rostlin. Někdy se objeví Musa Cavendish i v nabídce zahradnictví nebo květinářství. A na internetu naleznete určitě – problém je ze zasláním – je trošku větší.
Ďakujem zatiaľ za radu. O úspechu alebo neúspechu budem informovať. Banánovník sme zatiaľ prihnojili a zostrihli kvet a ponechali sme mu osem banánov. Zdá sa že sa mu polepšilo,vyháňa nový list.
Dobrý den , chci se jen poradit .
Můj babánovník cca před rokem začal nasazovat stále nové malé banánovníky ( za tu dobu cca 30 ks ) ale teď ,je to tak 14 dní když jsem přesazovala poslední mi začal vadnout ten poslední ještě úplně nerozbalený list uprostřed. Nakonec úplně uschnul, drží se tam i trošku vody (jestli hnije nebo něco ) a začínají mi vadnout i ostatní listy . Nové listy mi žádné od té doby už nerostou a nevypadá to ani ,že by nějaké ještě vyrostli . Bojím se ,že o něj přijdu , vypadá jak když hyne . Nemá víc zálivky než za ty 2 roky co ho mám, tak přelitý by být neměl , hlínu jsem tam dosypávala novou abych ho dorovnala po přesazení malých banánů ale mám v ní další asi 4 kytky a žádná nic .
Myslíte ,že pomůže ještě přesazení nebo něco čím bych ho mohla zachránit ? Děkuji a hezký den
Zřejmě došlo k poškození stonku – kmene banánovníku. K tomu mohlo dojít např. při přesazování silnějším stiskem (zmáčkutím) nebo poraněním stonku. Rostlina reagovala na pomalé odumírání tak, že začala vytvářet odnože. Tím, že se odebíraly vytvářela stále nové. Nyní již asi všechny své zásobní látky použila. Omezte ještě více zálivku, protože pokud listy vadnou, tak nemá čím přebytečnou vláhu odpařovat. Pokud ještě vytvoří nějakou odnož – pak už neoddělovat – převezme růst místo odumírající mateřské rostliny. Je možné, že už se nevzpamatuje – to lze nejrychleji poznat podle stavu kořenového systému. Pokud je tam silně rozjetý hnilobný proces – tak je nejspíš dokonáno 🙁 .
Dobrý deň,
chcem sa pochváliť, dnes sa nám konečne objavil kvet na ananásovniku. Polievali sme ho tým karbidom ako ste písali. Zaroveň Vás chcem poprosiť o radu ako sa oň starať ďalej. Rozdvojil sa nám, čo stým druhým výhonkom. Banány dozreli a boli vynikajúce. Už sa tešime na ananás.
S pozdravom Kadaši
Dopřát mu luxusní světlo, hlavně nyní co nejblíž jižnímu oknu. Pravidelně přihnojovat. Po zmrzlých (v květnu) může být venku na zahradě. Pokud má zatím jen jednu odnož tak ji lze ponechat. Pokud je téměř stejně velká jako dosavadní (mateřská) rostlina – pak by bylo lepší odnož oddělit, aby nekonkurovala výživě narůstajícího plodenství. Než mateřská rostlina uhyne (po dozrání plodu)vytvoří ještě pár odnoží a tu nejslibnější tam ponechat.
Dobrý den,od listopadu mám koupený banánovník Picolo. Přirostly mu jen tři listy a pokaždé je list menší a menší a ten poslední se ani nedotvořil.Kraje listu mu hnědnou až zacházejí hlavně ty nové a vytváří spoustu odnoží.Po zakoupení jsem ho ihned přesadil do květináče o pruměru 40 cm a použil jsem substrát pro pokojové rostliny.Každý den ho rosím na listy.Proč se mu nedaří?Mám ho umístěn u okna 2m od topení.Nebo ho mám dát raději dál od topení,ale zase tam bude méně světla.
Problém pravděpodobně bude v nepřiměřené velikosti květináče. Nový květináč při přesazování by měl mít průměr tak o 3 – 8 cm větší než kořenový bal, čím menší rostlina, tím menší přírůstek objemu květináče. Pokud se vysadí rostlina s malým kořenovým balem do velkého květináče – tak v něm paradoxně živoří – nevyužitá zemina se kazí. Dochází k snadnějšímu přelití, zasolení substrátu, nevhodné pH substrátu …Proto napřed zkontrolujte kořenový bal, případně uhnilé kořínky odstraňte, rány ošetřete prachem z dřevěného uhlí nebo práškovým stimulátorem. Pak zasaďte do přiměřeně velkého květináče. Důležitá je správná zálivka – zvláště v zimním období – někde to tu v komentářích je. Pokud je vše v pořádku – pak by to ještě mohla být sviluška – http://zahradkarikarvina.cz/?p=307. Hnědnutí listů způsobuje chladný a převlhčený substrát. Snad to tak stačí 🙂 .
Dobrý den, mám doma banánovník, rostl pěkně, listy mu přibývaly jeden po druhém, ale momentálně se mi listy nechtějí rozvíjet. Nové přirůstající listy jsou malinké a nedokonale rozvinuté, takže další list, který chtěl vyrůst neměl dostatek prostoru a odumřel mi, zhnědl a nyní už není vůbec žádný prostor, aby mohl růst další nový list. Nevíte prosím, čím by to mohlo být nebo jak listy ošetřit, aby zase začaly růst normálním způsobem? Děkuji za odpověď 🙂
Obávám se, že rostlina už nebude z dosavadního „stvolu “ pokračovat v růstu. Pravděpodobně vytvoří odnože a dosavadní postupně zhnědne. Příčinou mohlo být prochladnutí (průvan), přelití a chladno u kořenů, delší přeschnutí, poškození při přesazování (silný stisk „stvolu“), napadení sviluškou … Vhodné by bylo zkontrolovat stav kořenů – tam bude nejspíš problém, asi zahnívají. Očistit od poškozených kořenů, zbylé ošetřit (stimulátorem, prachem z dřevěného uhlí)a zasadit do přiměřeně velkého květináče. Pokud víte, že kořenový bal je v pořádku, pak lze opatrným řezem listů se pokusit o pokračování růstu. Odřízněte opatrně řapík nejspodnějšího listu, pak o 5cm výše řapík dalšího listu až postupně uvolníte nerozvinuté listy. Toto je třeba provést citlivě a úměrně k proporcím (velikosti, výšce a tloušťce nepravého kmínku). Nepravý kmínek takto „upravený“ se nesmí zúžit prudce, ale pěkně pozvolně. Nejspíše ale asi zjistíte stav který jsem popsal na začátku 🙁 .
Dobrý den, dnes jsem přesazovala banánovník a zděsila jsem se. Celý oddenek vyžraný, zbylo pár kořínků 🙁 V půdě se nacházely malí červi podobné žížale … starý substrát jsem vyhodila, spodek rostliny vymyla, ošetřila dřevěným uhlím … do květináče jsem dala drenáž + dřevěné uhlí i do substrátu + Symbivit na ošetření kořenů. Myslíte, že má můj banánovník ještě šanci? Nevím, co to bylo za parazity, ale není nějaká možnost, aby už se v kořenovém systému znovu neobjevili? Děkuji.
Pokud ti malí červi byli bílé barvy, pak šlo nejspíše o smutnice. Moucha nakladla vajíčka do substrátu. Larvy pak vyžerou kořínky a způsobí uhnívání. Pokud jste banánovník pořádně očistila od napadeného substrátu a část kořenového systému je zachována – pak je šance na záchranu rostliny. Opatrně ze zálivkou než se banánovník vzpamatuje. Držím palce 🙂 . Mimochodem, jako prevence se proti náletu smutnic používají žluté lepové desky.
Dobry den,chtel bych se zeptat jestli je mozné uříznout bananovnik třeba deset centimetru nad zemí. Přežije to a zesílí nebo uhyne? Zdá se mi totiž že dosavadní stvol se pořád zužuje a zužuje a za chvilku už ani nebudou moct prorůstat listy. Děkuji za odpověd.
Kmen – stvol by se od země k vrcholu měl zúžovat, ale současně jak stárne by měl „tloustnout“. Každý nový list by měl být větší než předchozí. Pokud tomu tak není, pak jsou tyto příčiny:
nedostatečná výživa
zahnívající kořeny
poškozený (pomačkaný) stvol – kmen
napadení savými škůdci, zpravidla sviluška
Já bych tipoval v zimním období prochladnutí kořenů a jejich zahnívání, nebo nedostatečnou výživu (hnojení). Pokud stvol „netloustne“ ale „slábne“, pak je asi nejvhodnější jej skutečně uříznout. Je, ale vhodné počkat na rašící odnož a na více světla (odložil bych to na konec února). Teď bych v prvé řadě zkontroloval stav kořenů, pokud zahnívají – ošetřit, pak přesadit do zdravého substrátu (přidat podrcené dřevěné uhlí) a do přiměřeně velké nádoby. Pokud jsou kořeny v pořádku – dopřát maximum světla a mírně přihnojit (nepřelívat). To podpoří vyrašení odnože, pokud se tak dosud nestalo. Snad to tak stačí 😀 .
DObrý den dovezl jsem si z Kanárksých ostrovů 2 banánovníky, kdy 1. má už 2 listy a ten 2. teprve 1 list, takto jsem je už zakoupil na tržišti, každý už má své menší kořeny, jsou v propustném substrátu, rosím, dnes jsem i přihnojil hnojivem pro zelené domácí rostliny. Listy jsou stále lehce povadlé, ale zelené. Děkuji za info
Chtěl jsem se zeptat v předchozím dotazu jestli ty banánovníky přežijou.
Není důvod aby nepřežili 🙂 , když je budete správně pěstovat. Rizikové je podchlazení v kombinaci s přemokřením.
Dobry den.Mam seminka bananovniku a chci se zeptat kdy je nejlepsi zasadit do hliny.Muzu i ted,nebo radeji pockat na jaro?
Vhodnější bude předjaří – lepší světelné podmínky. Více najdete např. zde: http://www.rostliny-semena.cz/cz/kliceni-a-pestovani-semen-bananovnik-musa-ensete/
Dobrý den,
prosím o radu. Máme třetím rokem banánovník, za tu dobu vyrostly dvě odnože, jednu jsem přesadil, druhou ponechal, protože matečná rostlina nasadila květ. Vše šlo dobře, ale po čase začaly části květu hnědnout a totéž se stalo s asi 6cm zelenými banánky. Je možné, že by to bylo špatnou výživou, nebo nějaká hniloba?
Děkuji předem za radu
Marek Drápal
Mohlo by jít i prochladnutí (průvan, nebo při větrání mrazivý vzduch), nejvhodnější by byla kontrola kořenového systému. Pravděpodobně budou některé kořeny zahnívat ( mohlo k tomu dojít i při oddělování odnože). Pokud budou kořeny poškozený – odstranit zahnívající, rány ošetřit prachem z dřevěného uhlí nebo stimulátorem. Nedostatkem výživy to nebude – ta by se projevila menším počtem plodů nebo jejich velikostí ( i když zásadní nedostatek některého prvků má také jistý vliv 🙂 ). Pokud se hnědnutí projevuje i na listech mohla by to způsobit sviluška, která se na banánovníku v počátku napadení těžko odhalí. Snad vám to pomůže najít příčinu a příště se dočkat úrody 🙂 .
Dobry den – bananovnik vyhnal male listky odspodu a potom prestal pustat velke listy. Ked som nove male listky odstranil, aby nebrali ziviny, tak bananovnik nepusta dalsie nove velke listy. Co s tym ?
Prosím o info – banánovník má v kornoutu 4 listy, které se nechtějí rozvinout. Co s tím?
To, že banánovník nepřirůstá ovlvňuje teplota, vlhkost, světlo a výživa. Pokud v prostoru, kde je umístěn, je chladněji – pak jakoby zastaví růst (vynucený vegetační klid). Záleží též na jeho stáří – možná se chystá ke květu – to nasazuje odnože a pak celým „kmenem“ prostupuje květ. Je-li však banánovník malý (mladý) pak došlo nejspíš k poškození „kmene“ např. zmáčknutí, zahnívaní u vrcholu…Příčin může být více. Snad jste listy odnože odstranil šetrně, aby nedošlo k zahnívání, což by mohlo ohrozit celou rostlinu. Starší rostlina jednu odnož v pohodě uživí 🙂
Dobrý den chtěl bych se zeptat mám druhým rokem banánovník Musa cavendish B11 který by měl mít na výšce tak kolem 1 metru ale zatím má tak 15 cm čím to může být že je tak malý a vůbec neroste? Děkuji za odpověd.
Zdravim Vas,mam dotaz ohledne meho bananovniku – Musa Cavendish (Picollo)
Nyni se objevil zatim sevreny kvet v prostredku uzlabi listu.Avsak jsem,nez se objevil kvet, obrezal uplne a ponechal tzv.,nepravych rapiku pouze 8 a tudiz i listu,kdyz se po 12 dnech,objevil vyse zminovany kvet. Bylo by tedy dobre prosim rostlinu necim podeprit – stabilizovat, aby nez zesili tento nepravy kmen, se nevylomila rostlina? A jeste dotaz,jak ted prosim se o nej starat ve vytapenem skleniku? Hnojit taktez hnojivem na plod a kvet Kristalon?
Dekuji moc za odpoved.
A kdy zacit topit?
Dekuji za odpoved.
Dobrý den, banánovník mám už par let, nyní jsme postavili dům a přestěhovali se, v novém prostředí je cca 5 měsíců a teď mu velmi rychle začali hnědnou a následně úplně odumírat listy, za posledních 14 dní je to asi 5 listů a ty co mu zůstali jsou už nahnědlé. Poradíte mi prosím. Nemám ho třeba více zalévat?
Dobrý den,
mám 10 let starý banánovník. Dostala jsem ho, když byl opravdu malý snad jen se třemi malými lístky. Nyní je od zemně k poslednímu listu vysoký metr a půl a má celkem 19 listů. Banánovník přesazuji po 2-3 letech vždy do většího květináče. Je vždy umístěn směrem na jih. Nikdy jsem ho však nehnojila, proto si myslím že rostlina nikdy nekvetla a neměla plody. Nebo tím to není? Vždy pravidelně co 14 dní – 3 týdny měla nový list, na kterých byla rosa (obrovské kapky). Zalévám 2x do týdne stejným množsvtím vody. Asi před 2 měsíci jsem banánovník přesadila po 2 letech zase do většího květináče. Podle mě se mu začalo dařit, kdaždý týden má nový list který je dlouhý 40-50 cm. Ale zároveň prostřední patro listů začalo míst okraje hnědé suché, které přecházejí do žluta. Spodní patro je v pořádku a první patro jsou asi 5 těch nových obrovských listů. Stonek banánovníku začal mít tmavé fleky a pokud se podívám zespodu, tak spodní listy mají na sobě bílý prášek (suchý). Prosím poradíte mi. nechci o něj přijít. Je to náš “rodinný příslušník” 🙂 Mohu poslat fotky? Děkuji moc!!!
Dobry den, chtěl bych se zeptat proč mi rezavý listy, na některých místech je až světle žlutozelený a listy povadlé. Děje se to od té doby co jsem ho dal na ostřejší slunce. Je asi metr vysoký a začal rezavět ze spodu.
Dobry den chtel jsem se zeptat jestli je vhodne jeste v Cervenci presadit bananovnik kdyz ma cca 40cm a kvetinac je kompletne prorostli dekuji
Ano,přesadit 😉
Dobrý den,před dvěma lety (léto 2018) jsem si přivezla z Jamajky malinký banánovník. Masivně rostl a během pár měsíců jsem ho 2x přesazovala. Po půl roce byl vysoký téměř 2 metry a listy měl dlouhé téměř metr. Rostl i v zimě. Hnojila a zalévala jsem nepřetržitě a banánovníku to prospívalo. V březnu 2019 jsem ho přesadila do velikého květináče (zhruba 1x většího). Přitom se rozpadl bal, kořeny byly přichyceny ke starému květináči a nešly snadno vyndat. Od té doby rostlina chřadne. Shodila většinu listů a už více než rok skomírá. Má maximálně tři listy a už spodní schne. Přidaly se svilušky, se kterými stále bojuji. Pseudokmínek zeslábl o polovinu. Postřik na svilušky nezabírá, protože jsou uvnitř v hlubokých úžlabích nebo pod usychajícími listy. Likviduji je mechanicky, ale stříkat také zkouším. Už si vůbec nevím rady. Bojím se vyndat banánovník z květináče, aby neumřel úplně. Přidala bych foto, ale není tu možnost. Děkuji za každou radu.
Stává se, že při přesazování zvláště starších a větších rostlin dojde k poškození pseudokmene. Tím dojde k zastavení růstu a k vytváření odnoží. Pokud banánovník chřadne a nevytváří místo poškozeného hlavního pseudokmene nové odnože – bude problém v kořenové vrstvě i když i svilušky mu dávájí také zabrat. Doporučuji vytáhnout z květináče a zkontrolovat kořeny (i z důvodu jestli v substrátu nejsou larvy smutnic či lalokonosce – ožírání kořínků nebo žížaly – ucpou drenážní otvory). Uhnilé kořeny odstranit, hodně dlouhé zakrátit a přesadit do přiměřeně velkého květináče (o 5 cm větší než kořenový bal) i když se možná vrátíte zpět k menšímu. Bude-li kořenový bal hodně poškozen, pak zredukujte i listovou plochu. Banánovník je zpravidla nezmar a je-li šance k záchraně, tak ji využije 😉 . Na lividaci použijte insekticid proti sviluškám (2x) v kombinaci s Mospilanem (1x) v týdenním rozestupu. Pro jistotu spolehlivé likvidace jsou 3 postřiky v týdenním rozestupu nutné – jinak se budou stále objevovat.
Dobrý den,
dostala jsem cca dvouletý banánovník musa cavendish zhruba dva měsíce zpátky. Nikde jsem se ale nedočetla, jak moc banánovník potřebuje zalévat. Prvních asi 14 dní se mu na listech tvořily kapky, pak úplně přestaly. Banánovník jsem přesadila, protože byl květináč plně prorostený kořeny, do květináče většího o cca 6-8cm. Zeminu jsem zalila a na listech se znovu několik dní objevovaly kapky, od té doby nic. Banánovník teď zalévám 1-2x za týden necelým litrem dešťové vody, jakmile je zemina shora oschlá. Hnojila jsem dvakrát, každý měsíc jednou. Tak nevím, jestli dělám dobře, nebo zalévám málo nebo naopak moc. Díky za radu.
ad Tereza poznala jste správně, že slzení listu znamená, že má vody dost. Po přesazení – bylo přihnojování správné. Po dvou měsících po přesazení se přihnojuje 1 x týdně (v zimě 1x za 14 dní). V zimě co nejvíce světla. Zálivka – je-li velká – slzí listy, při malé svěsí listy (ale je to i znak zahnívání kořenů). Přihnojovat lze i častěji, ale pak slabším dávkováním.
Dobře, děkuju za radu, vyzkouším.
Dobrý den,
mám odrůdu Cavendish Dwarf, některé mi přerostli přes 3m, takže si nejsem úplně jistý že se jedná o Dwarf :D. Nicméně jedna rostlina výška cca 1,5m měla příliš slabý stonek na svoji délku a zhruba v polovině se pod tíhou listů zlomila. V místě zlomu část kmene uschnula, šikmě jsem ji tedy odřízl aby se zbytečně nevysylovala a mohla vyživovat začínající listy, které vystupují ze spodní části kmene. Potřeboval bych poradit čím ošetřit řez, který začal „slzet“, případně začnou v místě řezu znovu růst listy ? Bylo správné rostlinu seříznout ? Nyní rostlina nevypadá příliš dobře – vysoký holý stonek a pár začínajících lístků ze spodní části stonku…
Děkuji za rady.
ad Petr ve volné půdě může být tento kultivar vysoký až skoro 5m. To asi nebude váš případ – rostliny se zpravidla vytahují kvůli nedostatku světla. Dopřejte co nejvíce světla, ale ne přímé slunce (hlavně ne polední úpal). Teď v zimním období, kdy je nedostatek světla by i to slunce snesl. Ve vegetačním období lze trochu výšku snížit, když budou starší listy usychat tak je na pseudokmenu odřezávat postupně co 5cm, aby došlo k postupnému zúžení. V místě řezu už pokračovat asi nebude, časem se rána zatáhne a přestane slzet. Postupně původní pseudokmen uschne a předtím vytvoří odnože. Nejlépe nechat jednu, ostatní oddělit a zasadit. Ta jedna ponechaná odnož poroste díky většímu kořenovému systému rychleji. Po dobu kdy živiny z odumírající části budou přecházet do nových odnoží bude rostlina opravdu nevzhledná 😉 .