Miroslav Nechvátal
Umístění ve vytápěném skleníku nebo v bytě. Pouze některé druhy můžeme umístit v bezmrazé hale nebo chodbě.
Světlo rozptýlené, ne plné slunce, nejlépe u JV až JZ okna za záclonou. Rostlinu pravidelně jednou týdně pootočte o jednu třetinu (dle postavení nově vyrůstajícího listu) ať se vám celá nezačne naklánět ke světlu. Když rostlina začne kvést už s ní neotáčejte!
V bytech se pěstuje mnoho tzv. „zakrslých“ kultivaru, které vysazené ve volné půdě tropického skleníku, kdy kořeny dostanou prostor, pak moc zakrsle nevypadají 🙂
Nejrozšířenější je „Cavendish“, poznáte jej tak, že půl roku starý oddenek vytváří na listech načervenalé skvrny, které později mizí.
To, že banánovník vám brzy dá plody poznáte podle znatelné boule postupující po kmeni k vrcholu.
Zemina humózní, písek, rašelina, zetlelá chlévská mrva (nebo granule), dobrá drenáž, pH 7,0.
Do substrátu je vhodné přidat trochu podrceného dřevěného uhlí, jako prevenci proti zahnívání..
Teplota nejvhodnější pro růst je 26 – 29 °C.
Nemá překročit 35 °C a nemá klesnout pod 15 ° C, i když rostlina snese, není-li přelitá, krátkodobě i nižší teploty (8-12°C).
Zastaví však růst. Banánovník je velmi citlivý na prochladnutí od kořenů, hlavně je-li přelitý.
Pro zimní růst má být teplota 18°C.
Jen některé druhy snášejí nižší teploty.
Při teplotě -1 až -2°C trvající 45 minut zežloutne lamina listů do dvou dnů, načež listy uschnou.
Při úplném zmrznuti nadzemní části je možné, že oddenek znovu vyraší.
Závlaha po celý rok stálá i v zimě, jsou-li na rostlině plody.
Bez plodů závlahu omezit.
Přemokření může mít za následek zahnívání kořenů, znovu zdůrazňuji -při prochladnutí kořenů v květináči.
Výživa vydatná, u všech druhů zemin musíme dbát na vysoký obsah dusíku a draslíku.
Přihnojovat se musí týdně, protože bohatá závlaha vyplavuje z půdy mnoho živin.
V zimních měsících hnojení vzhledem k teplotě a zálivce snížit.
Správná výživa se pozná tak, že každý další list je větší než předchozí.
Při vhodné teplotě a výživě přirůstá nový list asi tak 10 dní.
Rostlina si drží asi 10 listů, ty nejstarší postupně usychají.
V ideálním případě (tropický skleník) se dočkáte plodů od 9 do 14 měsíců, při bytovém pěstování v kontejneru 2.až 3.rokem.
Dá se říci, že platí úměra, kolik litrů má objemově kontejner, v němž se rostlina pěstuje, tolik bude asi plodů.
Přesazujte postupně, až když je květináč prokořeněný, do většího průměru o 5 až10cm, dle výživy a růstu i víckrát za rok.
V 35 litrovém kontejneru rostlina dá úrodu asi 35 plodů, vysoká i široká bude tak kolem 2 metrů.
Množí se odnožemi, částmi oddenku s očky, meristémy, u některých druhů semeny.
Řez: Odřezáváme pouze zaschlé listy. Zdravé listy odřezáváme jen v případě snižování výšky pseudokmenu banánovníku, ale tak, ať nepoškodíme řapíky dalších listů tvořících „kmínek“.
Doporučuje se také odříznout spodní část (samčí) květenství, která ubírá živiny a může být příčinou hnilob (ale pozor – silně slzí – může znečistit podlahovou krytinu).
Nadzemní část po sklizni hyne, je-li z větší části suchá, tak se odřezává, aby ji nahradila nová rostlina z odnože. Řez uschlé odplozené rostliny je vhodné vést šikmo, aby se na vzniklém pahýlu nehromadila ještě případně vytékající šťáva, která by mohla způsobit zahnívání, případně i úhyn kořenového systému s novými odnožemi.
Jedinou trvalou částí je oddenek, který četnými odnožemi tvoří z banánovníku vytrvalou rostlinu, která se může takto zmlazovat řadu let, růst odnoží je rychlejší a nástup dalšího kvetení taktéž. Je ale vhodné ponechat jen jednu odnož, ostatní, mají-li asi 5 listů opatrně odřízneme s částí kořenů a zasadíme zvlášť.
Škůdci, nemoci: Oproti plantážím, nemá u nás banánovník mnoho škůdců. Může se objevit zahnívání středu řapíků u oddenku. Takový banánovník není k zachránění. Po odstranění nadzemní části můžeme vršek oddenku řádně očistit, ošetřit některým z fungicidů (nebo omýt manganistanem draselným -hypermanganem), já bych použil prach z dřevěného uhlí (nebo práškový zakořeňovaní stimulátor).
Pokud nemá rostlina mladou odnož, oddenek nelikvidujeme, protože s největší pravděpodobností vytvoří další odnož, a tím bude rostlina pokračovat v životě. Do doby než vyraší je nutné omezit zálivku. Odnož můžeme buďto odříznout a zasadit, nebo ji můžeme ponechat při starém oddenku, zůstal-li již bez dalších známek hniloby.
Ve velmi suchém prostředí se může objevit sviluška.
Letnit na vhodném a chráněném stanovišti lze, ale u velkých rostlin nepraktické. Spíše tedy není vhodné, navíc se ve větru trhají listy, které nemají na okraji pevnou vazbu.
Sklizeň a použití: Na banánovnících pěstovaných u nás necháváme plody dozrát na rostlině. Zralé plody jistě poznáte podle barvy a vůně. Při jejich konzumaci mi dáte jistě za pravdu, že není nad plody, utržené přímo z rostliny.
Plody se pojídají syrové, nebo můžeme uplatnit některý z četných receptů na kuchyňskou úpravu.
Moc prosím o radu.Mám mladý banánovník s asi 8-mi 25cm listy.Někdy kolem Vánoc mi na něj návštěva nevědomky otevřela dokořán okno-mrzlo.Teď má okraje posledních (prostředních ,horních) listů hnědé a neroste již od té doby.Zalévám ho ,na topení prohřátou vodou, jen lehce a rosím také vlažnou vodou,poradíte mi?
Pokud byl dobře zalitý a prochladl hodně, tak nejlepší co můžete udělat je toto: Vytáhnout rostlinu z kontejneru a zkontrolovat kořeny. Nahnilé, případně hnijící kořeny odstřihnout, rány ošetřit zakořeňovacím stimulátorem (AS1-pudr)nebo rozdrceným dřevěným uhlím. Pak rostlinu vysaďte do nového substrátu a zálivku obnovte velmi opatrně. Pokud došlo k poškození vnitřního pletiva nadzemní části rostliny, učiňte výše popsané a vydržte. Nadzemní část může uhynout a po několika týdnech může od kořenů znovu obrazit (ale v té době nepřelívat).
Dobrý den, moc potřeboval bych radu. Kvete mi banánovník a nevím, jestli je potřeba jej nějak opylovat nebo ne? Děkuji
Téměř všechny v současnosti pěstované banánovníky jsou triploidy (nebo tetraploidy) tedy plodí bez opylení a proto neobsahují semena. Takže opylovat nemusíte 😉 .
dobry den,prosim o radu…mam bananovnik a na listech se mi objevili jakesi pavucinky ve kterych se hemzi jakesi nazloutle larvicky,listy zloutnou od stredu a okraje hnednou..da se neco zachranit?? dekuji lenka
Jde o svilušku, které vyhovuje sucho a teplo. Jak na ni najdete zde: http://zahradkarikarvina.cz/?p=307
Pokud se ji chcete opravdu zbavit – pak dodržte pokyny v posledním odstavci příspěvku :-).
Dobrý den, nyní mi poprvé začal kvést banánovník. Je šance, že plody přes zimu uzrají (teplota v bytě do 22°C, suchý vzduch)? Pomůže, když trochu zredukuju počet banánů? Děkuji
Pokud už je květenství takové, že se vyvíjejí plůdky, určitě dozrají. Samozřejmě záleží na světle, jak a kolik narostou. Snažte se dopřát maximum světla a nezapomeňte přihnojovat hnojivem na květ a plod. Snad vám počasí dopřeje co nejvíc podzimních slunečných dnů. Hlavně se snažte dodat rostlině co nejvíce světla – přisunout co nejvíce k oknu – odhrnout záclony – nebo i např. přisvícením umělým světlem přes den, nebo použití zrcadel apod. Suchý vzduch způsobí oschnutí okrajů listů, které po dozrání plodů stejně uschnou :-).
dobry den chtela bych se zeptat mám doma bananovniky a zacli mi hnednout listy,jaka odrudu potrebuju aby mi rostli plody dekuju za odpoved
Hnědnou a zasychají od okrajů v suchém vzduchu. To samé se děje s nejstaršími listy na rostlině, protože v důsledku sílícího „kmene“ dochází k poškozování řapíku listu. Rostlina si drží asi 10 listů. Pokud jsou to hnědě načervenalé skvrny na čepeli listu – pak je to odrůdová vlastnost Musa Cavendish ve stáří asi půl roku. Co se týká odrůdy, která plodí – tak plodit by měl jakýkoliv banánovník :-). Záleží na pěstebních podmínkách – může to být za rok, nebo i za tři ;-).
K hnědnutí dochází i tehdy, když je plně prokořenělý substrát v kontejneru a kořeny vylézají přes drenážní otvory. Pak je samozřejmě nutné banánovník přesadit.
dobry den mam dotaz u meho bananovniku je posledni list s poloviny hnedy jako kdyby uhnival zacina i list po nem v cem je problem u druheho bananovniku tento problem nemam zalevam a staram se o oba dva stejne
Záleží co myslíte pod pojmem poslední list.
Pokud poslední narostlý – nejnovější – pak může být problém ve výživě, prochladnutí, zahnívání od kořenů. Nejlépe vytáhnout z květináče – zkontrolovat kořeny (očistit od zahnívajících) a zasadit do nového substrátu. Může být ale i od zahnívajících kořenů, přes oddenek, zasažen i vnitřek stvolu a to by vedlo nejspíš k úhynu rostliny.
Pokud tím posledním listem myslíte ten nejspodnější – nejstarší – tak jde o běžnou věc, popsanou výše v článku.
dobry den co mam delat uhynul mi jeden z mych dvou bananovniku a misto nej mi vyrostly 4 rostlinky bananovniku dlouhe asi 8 cm kdy je mam presadit jak casto zalevat.dekuji za odpoved
Všeobecně se doporučuje odnož od mateřské rostliny oddělit když má 4-5 listů. I když to jde i se 2 listy. Záleží na tom, aby odnož už měla své kořínky (i když i bez nich to někdy vyjde 😀 ). Po oddělení odnože, řeznou ránu dobře ošetřit prachem z dřevěného uhlí nebo pudrovým stimulátorem. Při současné velikosti 8 cm by stačilo rozesadit v předjaří. Zalévat jako ostatní pokojové rostliny, tedy, když je povrch substrátu v květináči proschlý, zalít tak až voda proteče do misky a co z misky do hodiny nevypije pak z ní vylít. Další zálivka opět až proschne povrch substrátu. Nelze určit přesný interval, záleží na teplotě a vlhkosti okolí. V zimě přihnojování omezit, tedy prodloužit interval nebo snížit koncentraci.
Dobrý den
Rád bych si pořídil do bytu banánovník „Musa basjoo“, na internetu se dají sehnat semena, ale raději bych začal s rostlinkou co už má nějaký ten centimetr. Nevíte kde by se v Karviné dala sehnat? Díky :o)
dobrý den ja se chci zeptat jestli plodí i musa eXotica zakoupen v LIDLU děkuji předem za radu.
Každý banánovník plodí 😀 . Nevím ale zda v Lidlu nabízená rostlina je Musa exotica, nebo jde o jakýsi obchodní název. Nevím ani zda jde o ovocný nebo plantejn (zeleninivý).
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně životnosti a plodů.
Mám doma celkem tři kousky banánovníku. Nejstaršímu je přes devět let a je asi 1m vysoký.
Zajímalo by mne, jaká je životnost takového banánovníku a jestli je šance, že ty moje budou mít někdy jedlé plody. Všude se dočítám, že od třetího roku v závislosti na druhu v pokojových podmínkách může nasadit na květ a posléze odejít. Ovšem ten můj je devítiletý a na devítileté banánovníky jsem nikde v textech nenarazil.
Chápu, že to je těžká otázka, když nevím, o jaký druh se jedná.
Pokud bych ho měl alespoň stručně popsat, tak má lehce načervenalý stonek, především na okrajích listů (myšleno na stonku) a na čerstvě přesazené odnoži se na prvních 6 listech objevuje výrazné tygrování, které se na dalších listech objevuje jen ve velmi slabé míře, spíše vůbec.
Děkuji za radu.
Měl jsem banánovníkm, cca 1,5 m. Během letošního léta začal hnědnout a shnil. Vyrazilůa nová odnoš, ale asi při 15 cm začala také hnědnout a shnila. To se opakovalo již potřetí a obábám se, že počtvrté se už neobnoví. Při tomhle půběhu to asi ani nemá smysl. Mám další dva banánovníky na podobném stanovištim které rostou normálně dále. Co s tím?
Na dálku těžko poradit – problém s listy zpravidla souvisí s kořeny. Takže prohlédnout kořeny a substrát. Zkontrolujte zda jsou kořeny v pořádku – zahnívající ořezat a ošetřit prachem s dřevěného uhlí (drobné kousky je vhodné přimíchat i do substrátu). Substrát zkontrolujte zda neobsahuje larvy smutnic (škodí i žížaly). Pokud u kořenů vše v pořádku pak bych to tipoval na svilušku. Sáním škůdce – listy postupně zasychají – méně odpařují vodu – dochází k přemokření substrátu a tím k zahnívání kořenů. Další možnou příčinou je fyziologická porucha, tedy nevhodný způsob zalévání nebo nepřiměřeně velký květináč, zasolený substrát, chladno od kořenů atd…. 😀
Dobrý den,
má se banánovník zalévat spíše převařenou nebo normální vodou?
Nerada bych, aby mi uhynul. Konečně jsem sehnala krásný a snad zdravý banánovník.
díky
Já osobně ho nerozmazluji, stačí odstátá voda z vodovodu (aby vyprchal chlór). Ale klidně můžete převařit – neublíží mu to 😀 . Lze použít i dešťovou vodu, ale po delším období bez deště je vhodné počkat až se spláchne prach.
Doporučuje se také odříznout spodní část (samčí) květenství, která ubírá živiny a může být příčinou hnilob….
Môžete mi toto bližšie objasniť. Mne sa totiž stalo, že z prvých kvetov sa vytvorili plody a tie spodnejšie už samozrejme sa nezväčšili, len sa ďalej rozvíjali – avšak tesene pod plodmi tieto kvety napadla pleseň.
Ďakujem.
Ako dlho po odkvitnutí môže odkvitnutá rastlina schnúť, aby ju bolo možné zrezať. Odnož je už skoro taká veľká ako tá, čo zarodila, a dosť si zavadzajú. Chcela by som celý presadiť do väčšieho kvetináča.
Na první fotografii v článku je vidět v horní části plody – ty se tvoří ze samičích květů, v prostřední části jsou květy oboupohlavní a ve spodní, skryté v listenu jsou květy samčí. Většina kulturních banánovníku tvoří plody bez opylení (triploidy, tetraploidy). Já bych spodní část neodřezával – vzniklá rána by poměrně dost slzela a žádaný efekt by to nepřineslo. Při pěstování v kontejneru by rostlinu vzhledem ke kořenovému systému toto slzení dost vysilovalo a kapající tekutina znečistí ošklivě podlahu. Toto je vhodné použít při pěstování ve volné půdě tropického skleníku. Pokud na odplozené rostlině listy zvětší části zavadnou pak pseudokmen šikmo seříznout. Přesné časové období nelze říct, záleží na okolní teplotě a vlhosti a výživě. Pokud se pod květy objeví plíseň – použít fungicid nebo lze i slabě fialový roztok hypermanganu.
Dobrý den mám dotaz pěstuji banánovník asi rok a zničeho nic se mi v květináči objevily bílý červy
nevím co s nima a bojím se o rostlimu prosím poraďte. Děkuji.
Tipoval bych to na smutnice, zpravidla se zavlečou nekvalitním substrátem a prospívá jim trvale přemokřený substrát. Na dospělce černé mušky je vhodné použít žluté lepové desky a na larvy v substrátu buď hlístice a nebo prolít substrát namíchaným roztokem Mospilanu (dle návodu – jako na postřik. I když já bych nechal substrát mírně proschnout, rostlinu vytáhnout z kontejneru, kořeny šetrně a co nejlépe očistit a přesadit do nového substrátu. Dodržovat zálivku stylem – na povrchu proschne – zalít až proteče do misky – co do hodiny nevypije vylít – a opět další zálivka až proschne povrch substrátu. Při velmi silném napadení – pro jistotu 2-3 dny po přesazení prolít Mospilanem.
Dobry den potrebovala bych radu zacal mi hnednou stonek od bananovniku da se to nak zachranit a nebo mi bananovnik odejde dekuji
Záleží na tom co považujete za hnědnutí stonku. Stonek je vlastně nepravý a je tvořen řapíky listů, které postupně jak stárnou – tak hnědnou a pak zasychají – to je přirozený vývoj rostliny. Pokud jde o mokvající hnědnutí od špičky rostliny – pak je to zahnívání rostliny způsobené přelitím nebo prochlazením. V tomto případě zbývá jediné – vytáhnout rostlinu z květináče – zkontrolovat kořeny – uhnilé odstranit, rány zaprášit stimulátorem nebo prachem z dřevěného uhlí a vysadit do nového substrátu a přiměřeně kořenům velkého květináče. Nepřelévat. Pokud nebyl kořenový systém moc poškozen pak původní „kmen“ buď bude pokračovat v růstu nebo vyrazí odnože od kořenů.
Dekuji za info, hnedne mi stonek ale jen stonek,hnede fleky ale listy jsou v poradku takze jestli to bude tim ze ty starsi listy jakoby vazne zhnednou a pak tedy usychaji? s tim si nevim rady a bala sem se ze prijdu o celou kvetinu. Jinak list se mi vzdy udela novy a vyroste bez jakehokoli usychani,starsi listy sem tedy ostrihala. Vedle stareho kmenu mi rasi dalsi novy malinky to se ma tedy odstranit a zasadit? Dekuji moc
Rostlina si drží asi deset listů, ty nejstarší postupně hnědnou a zasychají – způsobuje to tloustnutí nepravého kmínku – každý listový řapík prorůstá tímto kmínkem. Jak je v článku zmíněno, každý nový list by měl být větší než předchozí, v opačném případě je to známka nedostatečné výživy. Mladý oddenek se odstraňuje má-li asi pět listů, po odříznutí se ošetří stimulátorem nebo prachem z dřevěného uhlí a zasadí.
Dobrý den,doma mám necelý rok starý banánovník a naní se mi začaly dělat na nových listech černé skvrny. Žádní škůdci ale vidět nejsou. Jinak kmínek v pohodě, listů deset, takže vše co by mělo být. Poradíte mi co s tím?
Zkuste poslat foto na meronech@seznam.cz
Dobrý den, právě mi kvete banánovník a mám u něj ještě také mladou rostlinku, která je už celkem vysoká /mám květináč průměr 50cm/ a váhám zda ji mám oddělit, ale bojím se abych nějak nenarušila kvetení, prosím moc o radu co s tím.
Jeden výhon se u mateřské rostliny nechává – po odplození postupně zasychá a předává živiny odnoži – ta pak rychleji přirůstá. Navíc není vhodné v době květu cokoliv s rostlinou provádět, ani se neotáčí, nechává se tak jak stojí a leží 😀 . Květenství se stáčí dolů směrem ke světlu.
Od začátku kvetení po uzrání plodů to trvá tak čtyři měsíce – dle teploty a výživy. Počet plodů = objem pěstební nádoby v litrech (zhruba).
Je velmi důležité dopřát dostatek světla (ne přímé slunce) a hlavně přihnojovat hnojivem s převahou fosforu a drasla (např. Kristalon Květ a Plod). Je vhodné udělat třeba koncentraci hnojiva poloviční oproti návodu a přihnojit dvakrát častěji než je v návodu hnojiva. Případně čtvrtinově a čtyřikrát častěji – snad jsem to popsal srozumitelně. Jde o to aby živiny dostával co nejrovnoměrněji, než nárazově 1 x za 14 dní.
Dobry den jen se chci preptat ohledne bananovniku je pravda ze kdyz mi u rostliny rostou sazenicky je to tim ze nema poradnou vyzivu? nebo kdy je tedy muzu vyloupnout a zasadit dekuji moc zase bych nechtela prijit o puvodni kvetinu je velky a dari se mu dobre ani listy mi neusychaj. Dekuji
Zpravidla rostlina tvoří nejvíce odnože, pokud bude kvést nebo je-li poškozena (tedy v podstatě pokud dojde k úhynu mateřské rostliny). Odnož se odděluje má-li alespoň 5 listů (i když jde to i dřív) a to i s částí kořínků a zasadí do přiměřeně velkého květináče. Pokud rostlina kvete, tak se jedna odnož ponechává – využije kořenový systém mateřské rostliny a rychleji přirůstá a tedy dříve zaplodí. Dobře živená rostlina tvoří každý nový list větší než předchozí. Pokud tedy vaše rostlina je zdravá nemusíte se bát, že o ni přijdete. Ještě v jednom případě tvoří banánovník mnoho odnoží a to i v mladém věku – pokud byl namnožen z meristému – in vitro.
zdravím, potřeboval bych od Vás menší radu, vlastním celkem 6 banánovníků, , dva jsem si vypěstoval ze semen, jde o druh musa cavendish, ale zbylé čtyři nemohu nějak určit, co to je za druh. Mám je už nějaký ten rok a nikdy neplodily, vytváří pouze odnože, krásně rostou, ale bez plodu. řekl bych, že je mám cca 6 let a nic. Potřeboval bych určit druh, foto zašlu mailem. Děkuji
Musa Cavendish je triploid (AAA) (tři sady chromozomu) vyšlechtěn z Musa acuminata a netvoří semena. Takže z těch semen bych to tipoval právě na Musa acuminata. Ty další již určitě měly plodit – chyba bude zřejmě v pěstebních podmínkách – možná vyžadují mírně vyšší a vyrovnanější teploty / více světla / jinou skladbu živin – to je to pěstitelské experimentování 🙂 . Samozřejmě odnože včas odstraňovat aby si nekonkurovaly.
Myslím, že stěží najdete někoho, kdo určí kultivar banánovníku podle listů, zpravidla důležitějším znakem je vybarvení a tvar květu, počet prstů (banánů) v jednotlivých rukách (patrech), počet ruk (pater) atd.
Možná abyste si udělal představu tak zde je odkaz na jednu disertační práci: http://theses.cz/id/ojm2c2/Disertan_prce_Pavla_Christelov_text.pdf
podmínky na to mám myslím správné, zimní zahrada, ve které je dostatek světla a vláhy. Také dostatečné teplo, ty banánovníky, co nemohu určit jsem dostal, jen jsem je pouze vypěstoval do dospělé podoby. Mohu Vám poslat i foto?
jako acuminata se mi to nezdá právě, mám vyšší ten kmínek a listy rostou z jednoho místa, u acuminaty rostou přeslenovitě po kmínku. Nebo nevím, nejsem odborník, jen rád pěstují exotické rostliny
Jsem na tom podobně, zkouším pěstovat a experimentovat. A určování rostlin je zpravidla velký oříšek pro odborníky, natož pro amatérské pěstitele.
Foto mi můžete poslat na: meronech@centrum.cz.
Ale budu postupovat asi tak jako byste postupoval vy – heslo „musa“ do google-obrázky a porovnávat a hledat další informace. Jednodušší to bude až zaplodí. 🙂
no jo, oříšek to je, to je pravda 😀 mě se to právě nedaří nějak najít. Řekl bych, že jsem to málo přihnojoval asi, jinak si neumím pomoct, proč to neplodí. Myslím, že to je každýho sen něco takového vypěstovat
Až bude dostatečně velký zkusit hnojivo s převahou fosforu (na květ), do té doby převážně dusík. Ale to asi víte 🙂 .
postačí kristalon na květ? nebo je lepší něco speciálnějšího? já teď používám momentálně hnojivo od AgroBio pro zeleň, což je teda dusitý hnojivo
Joo, Kristalon Květ a plod obsahuje více fosforu a draslíku.
Dobrý den.Prosím o radu k přesazení odnože banánovníku.Mám asi 12-letý banánovník,kterému vyrostla odnož a ta je asi 1 metr vysoká.Mohu ji ještě oddělit a zasadit?Musím pouze na jaře,nebo mohu třeba teď v prosinci?Děkuji.
Dobrý den, mám v kanceláři na okně banánovník, ale zůstávají mi listy nerozvinuté a už se tlačí do toho další. Co je špatně? Výživa, světlo? Vody má dost. Prosím tedy o radu. Mimochodem to dělá i mému známému ve skleníku. Marek
Dobrý večer,
mám banánovník asi 1 m velký a na některých listech se objevují hnědé skvrny,list je v tom místě suchý. Také konečky některých listů jsou jakoby uschlé. Poradíte mi prosím, o co jde a taky, jak často a jakým hnojivem banánovník přihnojovat?
Děkuji
Omlouvám se nějak mi nepřišlo upozornění na nové příspěvky 🙂 .
ad. Vlastimil – A jak je vysoký ten 12letý? Už měl dávno zaplodit. V zásadě se dá oddělit i ta metrová odnož – oddělit ji i s části kořenů a po zasazení ponechat ve stínu a mlžit. Vhodnější bude předjaří kvůli světlu.
ad. Marek – Odpověděl jste si sám 😉 Nemá sílu – chybí výživa (ale světlo je též nutné). Přihnojte dusíkem. Banánovník je největší suchozemská bylina a proto potřebuje řádně nakrmit 😀 .
ad Iva – V zimním období to způsobuje relativně suchý vzduch, je-li to na okrajích – je to spíše vada na kráse – po pár měsících tam ty listy už nebudou. Výživu jsem už někde výše zmiňoval – vhodné střídat např. Kristalon start (dusík) a Kristalon květ a plod (fosfor a draslo). Lze ale střídat různé typy a značky hnojiv pro rostliny ozdobné listem a rostliny ozdobné květem. Lze též použít při přesazování – přimíchat déle působící hnojiva do substrátu – typu Plantcote / Osmocote.
Jinak platí vše výše zmíněné, přečtěte i předchozí komentáře 🙂 .
Je vysoký zhruba 2m a plodí vždy každý druhý rok.