Miroslav Nechvátal
Hibiscus moscheutos
Ibišek bahenní (pižmový) pochází z USA. Polokeř, 1 až 2m dlouhé výhony u báze postupně dřevnatějící. Listy velké, úzce srdčité, různě vykrajované. Květy pětičetné, velké, o průměru až 25cm, dle kultivaru barvy krémové, růžové až tmavě červené.
Začíná kvést koncem léta a kvete do prvních více chladnějších dnů. Květ je cizosprašný, plodem je tobolka s hnědými plochými semeny. Aby semena vyzrála, vyžaduje delší teplý podzim, je-li vlhko a chladno vyzrálých semen se nedočkáme.
Stanoviště vyžaduje slunné a jak název napovídá, dostatečně vlhké. V době růstu výhonů vydatná zálivka a výživa. Výhodné je v okolí rostlin namulčovat kůru.
Na jaře je nutno včas uříznout staré zaschlé výhony ještě předtím než vyraší nové.
Při výšce 1m je vhodné výhony vyvázat k opěrné tyčce, při silném větru sklon k poléhavému vzrůstu, zvláště tehdy má-li nasazena poupata, která jsou poměrně velká a těžká.
Na jaře použijeme hnojivo s převahou dusíku (např. Kristalon Start), uprostřed léta přejdeme na hnojivo s fosforem (např. Kristalon Květ a plod).
Množit se dá dělením trsů, vyzrají-li semena pak výsevem, ale barva a velikost květu samozřejmě nebude stejná jako u matečné rostliny.
Na podzim při chladném počasí začnou listy žloutnout, postupně usychat, nadzemní část přes zimu vymrzne. Před příchodem zimy včas sklidíme tobolky (pokud vyzrají), výhony mírně zakrátíme a můžeme svázat k sobě (jako u travin), řez dokončíme až na jaře. V zimě by půda u kořenů neměla být přemokřená.
Hibiscus coccineus (ibišek šarlatový)
Obdobně jako Hibiscus moscheutos se pěstuje podobný hibiscus coccineus.
Růst rostliny podobný, méně vzrůstný, květ o průměru 15 – 20cm, korunní plátky u středu květu dost zúžené. Listy více vykrajované.
Pěstuji oba druhy ibišků již 6 let, v tomto období byly různé typy zimního počasí, které rostliny přečkaly bez poškození. Na jaře jejich intenzivní růst začíná po zmrzlých.
chci se zeptat prosim, v Lidlu prodavaji ibisek v malych kvetinacich ale kvalita se mi zda ne moc valna. Oplati se jich par koupit a doufat, ze z toho neco vykvete nebo radsi navstivit profesionalni (drazsi) prodejnu?
Dekuji,
Antonin
Ibišky jsou docela odolné rostliny, po přesazení a při správném pěstování se rychle zotaví. Dejte si jen pozor aby nebyly moc přeschlé. Pro výsadbu ven můžete použít např. Hibiscus syriacus (ibišek syrský)- nejběžněji pěstovaný, mnoho novinek(zajímavé barvy květů, plnokvěté, panašované listy), H.moscheutos (ibišek bahenní), H.coccineus. Pro bytové pěstování s letním pěstováním venku H. rosa-sinensis (tisíce kultivarů), H.schizopetalus…
dobrý den, chtěl bych se zeptat kdese dásehnathibiscus coccineus
Já jsem si před několika lety koupil semena ze Salta Seeds: http://www.bambusarium.cz/index.php?id=6,0,0,1,0,0
a vypěstované sazenice druhým rokem na jaře vysadil na venkovní stanoviště. Díval jsem se, že v nabídce jsou stále (i H.coccineus).
Já jsem si koupila v Koexfloru semena ibišku bahenního, rostlinky mám na balkoně v květináči a nejsou moc velké. Co s ním mám provést na zimu? Poradíte prosím někdo??? Děkuji.
Snažte se, aby moc neproschl substrát a pravidelně přihnojujte. Máte-li rostlin více, tak vyberte nějakou větší a zasaďte ven na stanoviště, do zimy by měla vcelku dobře zakořenit. První zimu je vhodné přikrýt chvojím, další už vydrží i bez přikrytí. Pokud chcete trvale pěstovat v květináči – pak rostlina i květy nebudou tak parádní jak venku v půdě, ale i tak budou pěkné – ovšem s pravidelnou závlahou a výživou. Rostlinu v květináči, na zimu umístěte v bezmrazém prostoru (chodba, zimní zahrada, lodžie) a přiměřeně teplotě snižte zálivku (jen aby nevyschl substrát) a nepřihnojujte. Většina listů postupně zežloutne, to vás ale nemusí znepokojovat, na jaře potom začnou rašit nové výhony. Hlavní je aby substrát nevyschl, ale zároveň nebyl (pokud opadnou listy) příliš přemokřen (riziko uhnití kořenů). Nejsnazší je pěstování ve volné půdě. Snad to tak stačí 🙂 .
Dobrý den, toto jaro 2010 jsme si pořídili jezírko. Ibišek jsme kupovali jako vodní rostlinu. Na cedulce stálo , že patří zasadit do tzv. zóny A-B 5-15 cm pod vodu. Kořeny jsou tedy pod vodou a hojně zakořeněnné.Ibišek krásně kvetl. Nyní se bojím , aby nedošlo k uhnití kořenů pod vodou, ale nehce se mi tak zakořeněnou rostlinu vytahovat. Děkuji za radu.
Tak to bych, velice rád znal výsledek (měl bych zkusit příští rok to samé), prosím, dejte na jaře vědět jak to dopadlo. Spíš než uhnití bych se obával zmrznutí a a poničení kořenů ledem. Já osobně, abych nepřišel o rostlinu, tak bych raději alespoň kus trsu odřízl a zasadil do země.
RÁD BYCH VĚDĚL , jestli mi pokvete ibišek bahenní již letos , když byla semena vyseta letos (2011) v březnu.nyní je rostlina vysoká asi 25-30 cm , a je v zasazena v kelímku od velkého jogurtu.jelikož mám sazenic víc , tak se chystám , že je vysadím na zahrádku . jeden bych zkusil vysadit i do většího jezírka , na kraj , kde je bahno.a kdy , za jak dlouho , kvete tedy při pěstování ze semene ?
děkuji .
f.
Klidně je vysaďte ven všechny, mám zkušenost, že rostou mnohem lépe než v kontejneru (větší květy). V kontejneru to má význam pro prodloužení vegetačního období a vyzrátí případných semen. S vysazením na okraj jezírka zkušenosti nemám, trochu bych měl obavy s přezimováním (jak s kořeny zapracuje led), už tu v komentářích bylo o tom psáno. Vyzkoušejte a dejte pak prosím vědět ať víme jestli to přežije 🙂 . Pokud letošní semenáče budete kvalitně a správně přihnojovat – mohl by už letos zakvést. Nyní přihnojujte více hnojivy na růst (dusík), v létě přihnojte na květ (fosfor). Po zmrzlých (15.5.) vysaďte ven. Jáma pro výsadbu tak asi 2-3 x hlubší a širší než kořenový bal, na spodek zásobní hnojivo.
Dobrý den, reaguji na dotaz z 30.9.2010, zda ibišek přežije zimu, když je vysazen kořenový bal přímo pod vodu. Na zimu jsem ibišek zastřihla,cca 7 cm nad hladinou. Nyní již začíná vyrážet na zastřižených větvích, doufám že mu to vydrží… 🙂
Velice děkuji Kláře za informaci, jak je vidět je tento ibišek velmi přizpůsobivý k pěstebním podmínkám 🙂 .
Dobrý den,prosím vás,chtěla by se zeptát na Hibiscus moscheutos,mám největší asi 25cm vysoký,ostatní menší o něco,vypěstované ze semene,teď v květináčcích,chtěla by je nasadit na záhon ven a nevím,jestli potřebují nějakou speciální zeminu,jestli víc kyselou s rašelinou nebo normální zahradní.Nerada by o ně přišla,tak mám zájem o jakoukoliv informací,kdo má s tímto ibiškem zkušenosti.Děkuji za odpověď!
Já ho sadím do běžného zahradního substrátu (je nenáročný). Na dno výsadbové jámy nasypejte zásobní hnojivo, pak nahrňte trochu zeminy a pak vysaďte vlastní rostlinu. Zahradní substrát z obchodu tedy stačí. pH neutrální až mírně kyselé.
Dobrý den, v srpnu jsem dostala ibišek bahenní. Byl silně napaden mravenci a listy byly zvadlé. Přesadila jsem jej do jiného květináče a snad zbavila mravenců – ručně. Nyní má listy úplně svěšené a vypadá, že uschne. Nerada bych ho vyhazovala, poradíte prosím, co s ním mám dělat? Děkuji. Monika
Mravenci mu nějak zvlášť neškodili. Občas se mi stane, že se zabydlí v nějakém květináči a rostlině to nevadí. Spíš si myslím, že substrát v květináči častěji prosychal. Rostlina v plném růstu zpravidla velmi špatně snáší přesazení. Umístěte ji nyní do stínu (pod stromy), pravidelně zalévejte (případně občas rosit) spodní listy nejspíš uschnou, ale pokud nebyl poškozen kořenový systém, tak se vzpamatuje. I když se Vám bude zdát stav rostliny beznadějný, nevzdávejte to, příroda je mocná 😀 , můžou obrazit nové výhony od kořene.
strong Mám zájem koupit ibišek bahenní jak rostlinky tak semena prosím ozvěte se děkuji
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli můžu ibišek bahenní pěstovat na zahradě kde by byl odkázaný jen na zálivku, a jak často bych ho měla zalévat?
Moc nerozumím otázce. Většina jej pěstuje na zahradě :-). Nesnáší vysýchavou půdu (písčitá, kamenitá), pokud bude vysazen v normální hlinité půdě s obsahem kvalitního humusu – tak jej zalijeme při déletrvajícím, horkém počasí jako ostatní rostliny. Při vysazení dejte na spodek výsadbové jámy zásobní hnojivo (např. granulovaný kravský, koňsko-kravský hnůj) pak trochu zeminy a pak vlastní rostlinu. Pokud je to zahrada kde jezdíte jen občas – pak je vhodné opatření rostlinu namulčovat.
Moc děkuji za odpověď je to přesně to co jsem chtěla vědět.
dobrý den,
pěstuji asi 4 roky venkovní ibišek, ale loni i letos má velice malá poupata a navíc načernalé listy. Je vysazen na jižní straně, zdá se že světla má dost, ale z jedné strany je vysazen obrovský smrk -východní strana a z druhé strany je plot -západní strana. Bojím se ho přesadit, aby neuhynul.
Černé listy jsem se snažila umýt, jde to obtížně, jelikož ibišek měří více jak dva metry a listů je hodně. Poraďte co s tím.
Děkuji
Vzhledem k tomu, že se ptáte na květy nyní, tak se nejspíš bavíme o ibišku syrském. Malá poupata napovídají na nedostatek živin (možná i vláhy), ten smrk vedle odčerpá hodně živin i vláhy. Rozhodně by to chtělo jiné stanoviště. Já ibišky přesazuji na podzim nebo na jaře před rašením, 4 letá rostlina má malý kořenový bal a pokud jej nenarušíte, nebude s přesazením žádný problém. Černé listy budou druhotným příznakem napadení savými škůdci, nejspíš mšice (nebo červci). Jejich sladké výkaly – medovice – je živnou půdou pro různé druhy hub – to je ten černý povlak, který jde umýt. Ten povlak samozřejmě ucpává listové průduchy, brání fotosyntéze a tím nepřímo snižuje příjem živin. Zkontrolujte tedy jestli je napaden. I saví škůdci odčerpávají živiny, které by jinak doputovaly ke květům. Mšice se zdržuje zpravidla pod vrcholky a u květních poupat. Puklice (jeden z červců) na kůře větví. Snad toto vysvětlení stačí 🙂 .
Poraďte prosím!Mám bahenní ibišek a zespoda na listech má hodně malých drobných zvířátek :-),asi mšice – co mám použít na odstranění.Moc děkuji za radu,má ještě mnoho poupat a nerada bych aby zašel.
Použijte např. postřik Mospilanem. O mšicích více v tomto příspěvku: http://zahradkari-karvina.ic.cz/?p=319
a také v tomto: http://zahradkarikarvina.cz/?p=158
případně v tomto: http://zahradkarikarvina.cz/?p=164
Posílám pčíspěvek k diskusi Kláry a Meronecha. Před třemi lety nám jezírko osázela firma, která je zakládala. Až dnes jsem si důkladněji prohlédla rostlinu, která každý rok kvete a je zasazena asi v 15 cm hloubce. Zdálo se mi divné, že se nápadně podobá ibišku a začala jsem proto hledat, zda je vůbec možné, aby ibišek rostl ve vodě. Tímto tedy potvrzuji, že ibišek zdárně prospívá a přezimuje
i v jezírku (to naše je vlastně jímkou na děšťovku). Suché stvoly jsem stříhala na jaře.
Dobrý den, mám na zahradě v Ostravě 6 ks ibišků o výšce cca 150cm a budu je dávat pryč. Pokud je někdo chce ať se prosím ozve na tel. 774125229. Info a fota zde:
http://zvirata-rostliny.avizo.cz/prodam-ibisek-bily-stromkovity-tvar-6ks-9288231.html
Věnuji se 20 let šlechtění bahenních ibišků. Vyšlechtil jsem desítky ibišků různých barev a textur květů. Největší měl průměr 36 cm. Prodávám je na burze ptactva v Hodoníně a v Břeclavi.
CHtela bych poradit koupila jsem si vodni ibisek Hibiscus ale neumim je prezimovat vzdy mi zajde dekuji
Pane Jiri prosim o radu kam je mam sazet jakou zem mam okrasnou zahradu vsude mam foliji a kuru uz dvakrat jsem sazela nikdy mi zimu nevydrzel ted mam treti a nevim kam s nim jestli slunicko nebo polostin neslo by poslat postou ze bych si od vas koupila
odpověď p. Jiřího (vložil admin.)
Zasílám Vám návod na pěstování. Poštou rostliny nezasílám.
Ibišek bahenní (pižmový) Hibiscus moscheutos „Galaxy“
Bylinný ibišek statného, vzpřímeného vzrůstu (60-200cm dle kultivaru) s velkými, talířovitě tvarovanými květy (o až 25cm) ve vyjímečných pastelových barvách od bílé přes světle růžovou po tmavě růžovou s červenými středy, pak červenou v různých odstínech. List je světle zelený, srdčitý se zubatým okrajem. Původem je ze SV Ameriky, proto snáší teploty až -25°C.
Pěstování:
Vysazujeme na slunné stanoviště. Je vhodné dát k ibišku kůl (používám drát o 1 cm, dlouhý 1-2 m dle kultivaru), aby jej vítr nepolámal. Doba kvetení VII.-X. měsíc. Během vegetace je vhodné několikrát ibišek přihnojit (Krystalon). Tento ibišek je bylinný, proto je nutné na zimu jej nakopčit jako růže. Na jaře (začátkem dubna) kopeček zeminy odstraníme a suchou téměř celou část (asi 15cm nad zemí) odstřihneme. Ibišek ze zelené části a ze země znovu vyraší. Po vyrašení doporučuji zredukovat výhony na tři až pět , aby nebyl keřík zbytečně hustý, protože kvete i na zálistech.
Prosím o radu, mám asi 6 let ibišek bahení, každý rok mi krásně vyroste a poté kvete. Na zimu ho sestřihnu, přikryju listím a větvičkami, ale letos vůbec nevyrašil. Mám obavu, že asi už nevyroste. Děkuji M. Vojtová
Prosim,kdo by mi zaslal 2 ks jiz zapestovanych ibisku bahennich? Rada bych nejake odstiny cervene.Postu platim.Moc dekuji.M.Dockalova
Dobrý den . Mám prosbu . Mám 3 ibišky a ráda bych si je namnožila ale nevím jak . Poradí mi někdo ? Děkuji
Množí se podobně jako ibišky syrské – řízkováním a semeny a navíc i dělením trsů. Měsíc po narašení lze mladé výhony vytrhnout (někdy i z kořínkem) a poprášit bázi stimulátorem a dát zakořenit. V průběhu vegetace bylinnými řízky, ty nechat zakořenit ve vodě. Je-li dlouhý a teplý podzim tak vytvoří tobolky se semeny. Semena stratifikovat. Větší trs ibišku bahenního lze též rýčem rozdělit, poprášit vzniklou ránu prachem z dřevěného uhlí a zasadit. Ibišek bahenní je poměrně náročný na živiny a v průběhu vegetace i na závlahu, a tak po několika letech na jednom místě začne slábnout. Pak je vhodné ho přesadit jinam a při tom ho rozdělit.
Dobrý den, na jaře jsem zasadila Ibišek bahení o velikosti cca 15 cm, do konce léta vyrostl jen takto (ani né metr), nyní má už odspoda polovinu listů uschlých. Jsou mi divné i červené zubaté listy.
Čím to prosím může být? Asi 2x za léto jsem zalila kopřivovou jíchou, jinak ale nehnojila.
Má prosím málo živin či je nějak nemocný?
Děkuji
http://imgWorld.cz/s3/LoqKmWusYB.jpg
Spodní listy mohly oschnout sluncem nebo krátkým přísuškem. Dle fota se jeví rostlina v pořádku. Myslím si ale, že dvě zálivky jíchou, pokud nebylo při výsadbě použito zásobní hnojivo, nepokryjí její nároky na živiny. Nyní doporučuji podzimní hnojivo (převaha draslíku), aby rostlina vyzrála a přežila zimu. Na jaře je vhodná vámi použita kopřivová jícha (bohatá na dusík) na start růstu, v průběhu léta superfosfát na bohatou násadu květů. Nezapomeňte, je opravdu náročná na závlahu a živiny 🙂 .
Dobrý den-poprosím pana Jiřího kde v tomto roce prodává svoje bahenní ibišky?
Foto ibišku baheního.Zahradnictví Valinová