Miroslav Nechvátal
Listy neopadavé, vstřícné, sytě zelené, kožovité, oválné až podlouhle vejčité, zašpičatělé, na okrajích zvlněné, s krátkým řapíkem.
Objevují se na větvích v 9 až 12 párech a jsou výrazně žilkované.
Při jakékoliv pěstitelské chybě, při přísušku, napadení škůdci nebo houbovou chorobou, náhle změně teploty nebo při špatné výživě od špičky hnědnou a snadno opadávají.
Větve se tak vyholují, protože nové listy na holé části nevyrůstají.
Květy bílé, vonné s pěti korunními plátky trubkovitě srostlými. Jsou bohatě rozmístěné po celé délce větví, uspořádané v bohatých shlucích v paždí listů. Vždy na starších větvích.
Jsou většinou samosprašné a není nutné je uměle opylovat. Od opylení po opad květních plátků uplynou 3 až 4 dny. Květy se mohou objevit již ve 3. roce.
Plné plodnosti dosahuje v 5. až 6. roce. K plodnosti přispívá také období klidu, před jehož započetím se již tvoří nenápadná poupata, jejichž probuzení musíme po ukončení období klidu vyvolat dostatečnou závlahou a výživou.
Plody se vyvinou asi z poloviny květů. Jsou to většinou dvousemenné peckovice, kterým se v pěstitelské praxi říká „třešně“.
Zralý plod má tmavočervené, u některých druhů žluté až černé oplodí, které obepíná tenkou masitou měkkou a sladkou dužninu se dvěma semeny – kávovými zrny, která jsou plochými stěnami obrácena k sobě, vypouklými navenek. Plody C. arabica zrají 6 – 8 měsiců.
Plochá stěna zrna má střední podlouhlou rýhu. Každé semeno má hledě žlutý obal (osemení) pod nímž je stříbřitá blanka pevně přiléhající k semeni. S trochou opatrnosti lze blanku před výsevem nebo při rašení semenáčků odstranit, protože někdy se tohoto tuhého obalu děložní lístky těžko zbavují. Stane-li se vám to, opatrně odstraňte zbytek blanky a lístky, které jsou v ní těsně naskládané, se rychle rozvinou.
Kávové zrno je asi 10 mm dlouhé, má hmotnost 0,15 až 0,2 g a je vyplněno žlutavě šedým až žlutavě modrým pletivem, které vyživuje semenáček do doby než začne sám přijímat výživu ze substrátu.
Vejčitá perlová zrna vzniknou tehdy, jestliže se v peckovici nevyvine zárodek druhého semene. Zřídka se vyskytnou i tři zrna, která mají trojboký tvar nebo se objeví i dvě zrna srostlé k sobě plochými stranami.
Pěstování kávovníku
Kávovník má přísně vymezeně požadavky na teplo, světlo, závlahu a výživu, přičemž jednotlivá kritéria musejí do sebe zapadat.
Teplota pro pěstování kávovníku by se měla pohybovat mezi 20 až 25°C se spodním průměrem 13°C a s horním 31°C. V zimě vzhledem k nedostatku světla lze snížit asi na 15 až 18°C a k tomu přizpůsobit zálivku.
C.arabica v dobré kondici a nepřelitá snese krátký teplotní pokles k nule, ale raději to nezkoušejte. Je citlivý na chlad, hlavně v kombinaci s přelitím substrátu.
Světlo vyhovuje rozptýlené, ne plné slunce. V bytě u JV až JZ okna za záclonou.
Závlaha přiměřená teplotě a intenzitě růstu rostliny. Pro zavlažování není důležité jen množství vody, ale i její rozděleni ve vegetačním období a také vzdušná vlhkost.
Pro dobré kvetení je nutná doba odpočinku, asi měsíc s omezenou závlahou. Při pěstování v bytě (dle světelných a tepelných podmínek) to vychází zpravidla na měsíc březen (duben) a kvete v dubnu až květnu. V době růstu rostliny závlaha i výživa intenzivní. V zimním období vzhledem k světelným a tepelným podmínkám závlahu omezit. Při ústředním topení je vhodné listy rosit.
Substrát bohatý na humus, hluboký, propustný, provzdušněný. Kávovník je dosti přizpůsobivý. Kůlový kořen se rozvětvuje hlavně v horních vrstvách půdy. Čím je půda bohatší na živiny, tím menší je hloubka do které kořeny pronikají. Do substrátu můžete přidat i trochu podrceného dřevěného uhlí (prevence proti houbovým chorobám). Nezapomeňte na kvalitní drenáž na dně květináče.
Výživa v době růstu a tvorby plodů vydatná. Vedle dusíku pro růst potřebuje kávovník hlavně fosfor pro tvorbu květů a vývin plodů. Nedostatek drasla brzdí vývoj rostliny, projevuje se i hnědými nebo černými skvrnami na listech a jejich opadáváním. Vhodné je hnojiva střídat, můžete použít i listové hnojivo.
Řez je také důležitý a věnuje se mu malá pozornost. Kávovník musí mít dostatek dlouhých a plodných větví. Stejně důležité je i množství listů. Vytvářejí potřebné zastínění. Musíme dbát i na vývin bočního obrostu. Vhodné je provádět řez v období, kdy začíná rostlina rašit.
Letnění kávovníku venku není vhodné, zpravidla citlivě reaguje na teplotní a vlhkostní výkyvy počasí.
Hnědnutí listů bývá nejčastějším problémem a mívá různé příčiny:
- Objeví-li se na listech hnědé skvrny, často ohraničené červenými nebo hnědými okraji, jde většinou o houbovou chorobu vzniklou přílišnou vlhkostí a zpravidla nižší teplotou. Listově pletivo odumírá, listy žloutnou, opadávají. Nemocné listy odstraníme, snížíme vlhkost prostředí a rostlinu postříkáme fungicidem.
- Zasychání okrajů listů může být způsobeno špatně prováděnou závlahou. Listy je vhodné mimo závlahu rosit (hlavně v zimě při ústředním topení). Nejčastější bývá špatný způsob zalévání. Při zbytečném každodenním přilévání může dojít k dvěma extrémům, buď budou spodní vrstvy substrátu proschlé nebo naopak přemokřené, ať tak nebo tak, obojí vede k úhynu kořenů, hnědnutí listí, jejich následnému opadu a nakonec k úhynu rostliny. Druhý způsob zalévání – podmokem do misky je též nevhodný, zvláště pro větší kontejnery, dlouho trvá než voda vyvzlíná do horních vrstev substrátu a spodní vrstvy jsou dlouhodobě vystaveny přemokření, výsledek je stejný jako u předchozího způsobu. Vhodný je tento – je-li proschlý povrch substrátu, tak zalejeme až proteče voda do misky, co do hodiny rostlina z misky nevypije pak vylejeme. Při silnějším proschnutí substrátu, zvláště s větším podílem rašeliny, je vhodné ponoření celého kontejneru do kbelíku s vodou, dokud nenasákne vodu – přestanou unikat vzduchové bubliny.
- Jestliže se kořeny v květináči příliš rozrostou, zaplní celý prostor (případně i prolezou skrz drenážní otvory), pak nemají dostatek výživy a listy odumírají.
Hnědnou-li, zasychají a opadávají listy, pak vždy zkontrolujte kořeny, zahnívají-li, pak poškozené odstraňte a přesaďte do nového substrátu a přiměřeně velkého květináče. Pokud se rostlina hodně rozroste a zahustí, pak dochází přirozeně k zasychání a opadu listí z vnitřku koruny, tomu zabráníte vhodným řezem k prosvětlení koruny.
Škůdci a nemocemi správně pěstovaný kávovník moc netrpí. Může být napaden červci a v suchém a teplém prostředí sviluškou. Při nevhodné kombinaci vlhkosti a teploty se můžou objevit houbové choroby.
Sklizeň, dozrávání: Plody dozrávají asi za 8 měsíců po opylení. Na mladých rostlinách se objevují první plody zpravidla ve 4. roce. Těsně před sklizni mohou být plody nazelenalé, ale musejí mít stejnou velikost jako plody červené. Stejnoměrná velikost plodů je známkou zralosti všech plodů.
Zpracování, využití plodů: Plody se samozřejmě musejí zpracovat. Na plantážích se používá tzv. mokrý způsob, kde proces zbavování pulpy a nečistot probíhá v proudící vodě. Druhý způsob je tzv. suchý, kdy se plody suší a suchá pulpa se strojově odstraňuje. Já jsem po sklizni vymáčkl zrna z oplodí a následně vypral za pomoci kartáčku v několika vodách. Po vysušení zrn jsem přistoupil k pražení.
První pokusy pražení probíhaly v kastrůlku s důkladným mícháním a moc spokojený s výsledkem jsem nebyl, zrna byla nerovnoměrně upražena. Ti z vás kteří naleznete originální pražiče kávy po svých pra(pra)rodičích budete snad s výsledkem pražení spokojenější. Nakonec jsem si vytvořil vlastní způsob pražení kávy. Zhotovil jsem si děrovaný válec na grilovací tyč do el.grilu. Při pražení si dejte pozor na to, že i když pražení podle barvy zrn ukončíte tak ještě nějakou dobu docházejí. Připravte si proto vychlazenou smaltovanou mísu, do které upražená zrna přesypte a ochlaďte.
Čerstvě upraženou kávu uskladněte v dóze, kterou ale nechte pár hodin pootevřenou – ještě se uvolňují plyny. Upražená zrna světlé barvy jsou nakyslé chuti, přepražené pak hořké chuti. Po pár pokusech a zkušenostech se vám jistě podaří najít nejvhodnější způsob. Myslím si, že vám přesto bude chutnat, bude totiž vaše.
Nezapomeňte na to, že dobře upraženou kávu můžete zkazit nesprávným (dlouhým) mletím a nebo nesprávnou přípravou vlastního nápoje. Využít jde i odstraněné oplodí k přípravě tzv. jemenského čaje. Mě moc nechutnal 😕 , takže oplodí skončilo jako krmení pro slepice a těm chutnalo 😉 . Přeji vám úspěšné pěstování kávovníku a pohodu nad šálkem vlastní kávy.
V nejhorším stavu bývají zpravidla substráty, které prodejce skladuje dlouhodobě venku vystavený povětrnostním podmínkám (má zkušenost). Pak jsou substráty zapařené, častokrát plesnivé apod. (mimochodem je to důvod k reklamaci) Vybírejte tedy prodejce podle toho jak skladuje substráty. Vyplatí se též substrát z pytle přesypat do otevřené vetší nádoby a nechat trochu přeschnout (tím dojde k likvidaci larev smutnic i případných zárodků žížal, které v květináčích též škodí), před přesazováním pak v předstihu substrát trochu zvlhčit (přeschnutím je pro první zálivku méně nasákavý). Pokud máte smutnice i v jiných květináčích, tak teď bude vhodné období k přesazování pokojových rostlin a raději bych zvolil přesazení do nového substrátu spojené s očištěním kořenového systému. Napadené rostliny budou mít kořeny poškozeny a co je poškozené půjde snadno i s larvami odstranit. Pokud se později nějaké smutnice objeví, pak použijte zálivku přípravkem Mospilan (v době aplikace substrát spíše sušší). Žluté lepové desky na dospělce preventivně ponechejte u rostlin. To je tak asi vše 😀 .
Prosím o radu, objednala jsem si kavovník a zatím roste, ale nevětví se.Je vysoký asi 35cm. Chtěla bych vědět jestli ho mohu zaštípnout, aby se rozvětvil, nebo mám ještě počkat. Děkuji.
Počkejte, jistě se rozvětví sám a je vhodnější když se rozvětví výše, ono je lepší mít vytvarovaný stromeček než keř. Rostlina začne kvést když má asi tak metr a to už je postavena u okna na nějakém podstavci až časem skončí na zemi. A ty nejspodnější výhony nedostatkem světla shazují listy a usychají. Takže je výhodnější když zpočátku roste vzhůru a rozvětví se později.
Dobrý den, prosím o radu, dostala jsem darem dvě odrůdy kávovníku arabica a bourbon( cca 15 cm), mám je asi půl roku a vůbec nerostou, nedávno začali hnědnout listy, ty jsem uštípala, ale pokračuje to dál, navíc jsem v jejich blízkosti měla stromek avokáda a malou jakarandu a obě rostlinky začali chřadnout. Kávovníky zalívám když svěsí listy, takže přelitím to nebude teplotu mají 20°- 25°. Poradte jak rostlinky zachránit a jaký mám popřípadě použít fungicid.
Děkuji za odpověd
Zasychání – hnědnutí listů = suchý vduch nebo prochladlé kořeny + nedostatek světla.
Platí pro všechny zmiňované rostliny. Listy které jsou na okrajích hnědé – oschlé nechat až opadnou – zpomalí se proces opadu (i když to nevypadá krásně). Nemyslím si, že jde o houbové onemocnění. Spíš jde o fyziologickou poruchu – nevhodné pěstební podmínky (ach ta zima :-/ ). Samozřejmě chcete-li mít jistotu lze použít jakýkoliv preventivní fungicid (dithane, delan, previcur, kocide…).
Možná by bylo vhodnější mlžení rozprašovačem s malým přídavkem listového hnojiva (případně kapkou i normálního tekutého hnojiva – pozor na koncentraci – naředit 10x víc než k zálivce).
Prostě zimní období je pro subtropické a tropické rostliny v našich podmínkách o přežití – na jaře se vzpamatují. I když u toho avokáda se plodů nejspíš nedočkáte 🙁 .
Dobrý den, podědila jsem 2,5m vzrostlý kávovník. Kvete, má plody, ty uzrajou. Stával v domku na schodišti (kvůli výšce) a přes léto býval u zaskleného vchodu domu (JZ) kde tedy přes léto vždycky výrazně rozrazil, kvetl atd. Teď z důvodu rekonstrukce byl přesunut do místnosti, aby na schodišti nebyl poškozen. Mezitím narostl tak na 3m, protože výška místnosti je 2,8m. Nahoře má zelené výhonky opřené o strop. Dojde mu, že se musí nějak obrazit doleji a nebo mu mám „pomoci“ a nahoře to mladé zelené zaštípnout. Nechci mu ublížit. Na schodišti už bohužel nebude moci být, protože je tam umístěna schodišťová sedačka a vadil by jejímu provozu. Je krásnej. Jak píšete, dole bez větví a dlouhé větve až výše. Nevím to přesně, ale 20-25 možná i 30 let mu bude. Děkuji.
Nedojde mu to, bude se všelijak deformovat. Nutné je ho řezem přinutit k rozvětvení (čím níže se rozvětví, tím lépe). Pokud se jen zaštípne (mírně zakrátí) tak to moc nepomůže (pokračuje v růstu z posledního pupenu). Obecně platí, čím hlubší řez (více se odřeže), tím více spících oček vyraší. Vždy bude mít snahu růst vzhůru, proto je vhodné sesadit víc od vrcholu. Nahoru pak vyraší víc výhonů (konkurenčních) a rychlost se zpomalí. Nejvhodnějším obdobím pro řez je těsně před rašením nových výhonů (zpravidla ke konci kvetení). Kávovník v tomto období snese i radikální zmlazovací řez, je jen třeba si dát pozor se zálivkou. Pokud toho hodně uřežete, tak snížíte množství listů a tady méně se odpaří – nepřelít!
Zkuste ho vytvarovat, aby vytvořil něco jako kosterní větve (podobně jako ovocné stromy) i když to budou v podstatě konkurenční kmínky. Na nich se opět vytvoří plodonosný obrost.
Kávovník bude nižší, širší a nebude tak jančit nahoru. Řez je nutné provádět mírně nad očkem.
Snad jsem to popsal srozumitelně 🙂 .
Hledám na netu infce o potřebách kávovníku, ale všude jsou nějak neúplné,nejlépe když poprosím o radu u Vás. Mám rostlinku už tak dlouho, že vlastně ani nepamatuju její původ. Teď je asi 30 cm vysoká a je to jen holý kmínek a nahoře vždy pouze čtyři listy. Jakmile vyroste nový, nejstarší zhnědne a upadne. Stojí u zdi vedle okna, které je plně osvětlené (na JV), zalévám dvakrát do týdne, škůdce nevidím. Jediný pokus o rozvětvení byla větévka ve výšce 20 cm, která ale zase zaschla. Teď chci přesazovat, tak zjišťuju, čím jí mohu prospět. Květináček má pořád původní plastový 8 cm v průměru, tak myslím, že to už je nutné vylepšit. Koupila jsem tyčinky Substral Careo, mohou pomoci? Děkuji za Váš názor.
Tyčinky Substral Careo (insekticid + hnojiva) prospějí. Píšete, že nevíte jak dlouho rostlinku máte, ale průměr kvěináče 8 cm by odpovídal 1. až 2. roku pěstování. Rozhodně přesadit. Zkontrolujte kořenový systém, dlouhé kořínky zastřihněte a květináč by měl být asi tak o 2 až 3 prsty širší než kořenový bal. Nezapomínat pak na pravidelné přihnojování, nespoléhejte jen na tyčinky. Píšete, že rostlina stojí u zdi vedle okna – pokud je to v koutě vedle okna – tak to jsou nejhorší světelné podmínky v místnosti 🙁 . Kávovník má rád dostatek světla, ale ne úpal (slunce). Líbilo by se mu u toho (JV) okna za záclonou. Počet zálivek za týden se stanovit nedá. Zalít tehdy je-li povrch substrátu na dotek suchý, co vyteče do misky a do hodiny nevypije – vylít. Myslím, že hodně pomůže přečtení všech komentářů 🙂 .
Děkuji Vám velice, provedla jsem všechno podle Vašich námětů. A skvělé – kávovník vyrazil a dokonce rozvětvuje! 🙂 Že já Trubka ostudná jsem ho nechala tak dlouho trápit bez pomoci 🙁
Dana
Moje skúsenosti: zalievam 1xtýždenne až kým voda nepretečie do misky. Taktiež sme tým prešli – hnednutie listov. Zistila som, že kávovník neznáša, keď je v prievane, keď som ho mala ešte malý na parapetnej doske a náhodou ho ovanul chladný vzduch najmä v zime, listy zaručene zhnedli. To isté sa mi stalo, keď sme sa presťahovali a dala som ho síce na južnú stranu, ale pred balkónové dvere, pri vetraní ho ovanul chladný vzduch a ja som prišla o množstvo listov. Teraz, keď som na to prišla už mám z neho len radosť.
Můj kavovník má lepkavé listy.Nemohu se nikde dočíst, co je původcem tohoto problému a proto prosím o radu.Předem děkuji.
Lepkavé listy signalizují přítomnost medovice vylučované savými škůdci. Pozorně prohlédněte rostlinu, tipuji to na červce (vlnatý – bílá vatička, puklice – nahnědlé štítky), hlavně nad ulepeným místem. Mšice zpravidla kávovník nenapadá. Pak ošetřete postupem v dalších našich příspěvcích.
Dobrý deň, prosím Vás o podporu, ako sa zbaviť na kávovníku lepkavých listov ktoré sú aj žlto-až hnedej farby a na konároch sa tvorí vatový povrch. Kávovník je vysoký asi 2apol m.
Vopred vám ďakujem a prajem krásny deň každý deň.
Ten vatovitý povlak jsou červci. Ti vylučují medovici a to je to lepivé na listech. Více v příspěvku: http://www.zahradkarikarvina.cz/cervci-coccoidae/ . Je-li napadení větší, pak se bez chemie neobejdete. Velmi obtížný škůdce. Je vhodné prostřídat dva přípravky a postřik provést 3x v 5 až 7 denním intervalu.
Při malém napadení pomůže očištění mýdlovou vodou nebo lihem (pomocí tamponu). Možná by stačil i opakovaný postřik olejem z z Pongamia pinnata ROCK EFFECT. Po zlikvidování škůdce je vhodné rostlinu (ulepené listy) umýt nebo osprchovat. Snad to tak stačí 🙂 .
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Mám kávovník, kterému pořád žloutnou listy. Starší spodní listy, když vyrostou do své délky, jsou bledší, hodně žilkované, pak začnou žloutnout,buď od okrajů nebo zežloutne žilkování a pak celý. Pak od špičky změknou, uschnou (ale jsou pořád měkké) a buď je ostříhnu nebo sami opadnou. Kvůli tomu má kávovník holé stonky a jen nahoře tak 5-7 řad listů. Je ještě mladý a menší, takže se ani nevětví. Nevíte, čím by to mohlo být? Někde jsem četla, že nedostatkem výživy, proto pravidelně hnojím (minulý rok jsem hnojení podcenila a také žloutly mnohem víc). Okno mám bohužel na sever. Děkuji moc za váš čas a rady. Krásný den.
Vlastně jste si sama odpověděla 🙂 . Je to kombinace nedostatečné intenzity světla a tím fotosyntézy a to má vliv na nevyrovnaný příjem živin. Pokuste se najít pro rostlinu světlé místo bez poledního úpalu (jihovýchodní až jihozápadní okno za záclonou) a střídejte hnojiva. V době začátku vegetace více dusíku, pak pro vyzrání pletiv více draslíku, na květ více fosforu (zjednodušeně řečeno). Když budete střídat hnojiva s různým složením tak si to rostlina nějak přebere 🙂 . Můžete to vylepšit roztoky lignohumátu nebo stimulátory růstu na podporu odolnosti rostlin stresovým situacím. Pokud vás zajímá které konkrétní živiny rostlině chybí, tak na netu naleznete spoustu popisů (např. http://centrum.starkl.com/poruchy-a-plevele/ ). Pozor, ale na to některé příznaky nedostatku jednoho prvku se jeví stejně jako přebytek druhého. Je nutné vzít v úvahu více souvislostí. Já osobně bych se přikláněl k nedostatku světla 😉 .
Dobrý den, dostala jsem darem kávovník výšky alespoň 2 metry. Je krásně rozrostlý vespodu sice trošku méně a má spoustu zrníček nebo jak bych to nazvala. Jsou zelená a je jich moc.Chtěla bych se zeptat co s tím dá dělat. Otrhávají se nebo se to nechá a nic se s tím nedělá? Nevím ani jak má vypadat zralá káva. Takovou rostlinu jsem nikdy neměla a tak jsem z toho trošku vyplašená.
Známý mi říkal , že se káva může i použít, ale už nevěděl jakým způsobem se to provádí , aby byla poživatelná.. A také nevím co je to vůbec za druh kávy. Co jsem našla na internetu, tak zrníčka byla vesměs červená a já mám zelená.
Kávovník jsem postavila k jihovýchodnímu oknu za záclonu a bylo mi řečeno, že se má dost zalévat, aby substrát nevysychal .
Děkuji moc za Váš čas a radu MP
Samozřejmě, že zelené plody ještě nejsou zralé 🙂 ,musí nabrat červenou barvu – k tomu dojde asi tak v předjaří příštího roku. Pak je zpracujte dle výše uvedeného článku 😀 .
Dobrý den,mohli by jste mi poradit,kde by se dal koupit kávovník (asi tak cca 20-30cm vysoký)?
Občas se objeví v hobbymarketech (více rostlinek v jednom kontejneru). Jdou sehnat, vcelku běžně, semena. A samozřejmě trochu pohledat na netu 🙂 , např. http://www.citrus-shop.cz/sazenice
Dobrý den , mám asi 40cm , velký kávovnik a průměr květináče 13cm . Je to dostačující? Přesazen byl asi před rokem a nevím jestli mi bez přesazení vydrží a zhrubne kmínek. Děkuji zdraví Martin.
Průměr květináče je dostačující. Pro příští přesazování je důležitá velikost kořenového bálu. Přesazujeme do květináče o průměru o 3-5cm většího než je průměr kořenového bálu. Příliš velký květináč je nevhodný – než rostlina stihne prokořenit dojde ke “ zkažení“ substrátu. Spíše se spokojí s menším květináčem a pravidelným přihnojováním. Více informací v článku a předchozích komentářích 😉 .
Dobrý den,v týdnu jsem si koupil sazeničky kávovníku.Sazeničky jsou cca 10cm vysoké a je jich 11 v jednom květníčku o průměru 6cm.Neměly by se sazeničky rozsadit jednotlivě či přesadit celek do většího.Děkuji za odpověd:)
Rozhodně rozesadit, při správné péči (a případném řezu) vyroste z jedné sazenice slušný keř nebo stromek. 🙂
Dobrý den,nevím co trápí můj kávovvník ale jen roste nahoru. Nikdy nevyhodil „boční větvičku“. Listy měl v pořádku, jen teď při mé dlouhé nemoci mu opadaly i zelené listy..ale už se toho dostává..ale stále jen toste do výšky, kmem tenky a žádné očka. Moc děkuji za radu.
Někdy tak roste, ale zpravidla nejpozději v metrové výšce určitě rozvětví. Dopřát maximum světla (ne přímé slunce), pravidelně přihnojovat a on se spraví 🙂 . Stále je tu možnost – donutit ho k rozvětvení řezem 😉 .
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na pěstování kávovníku.Mám starý kávovník,který mi pomalu odchází.Ostříhala jsem ho a ostříhané větvičky jsem dala na zakořenění do sklenice s vodou.Chci se zeptat,zda jsem to udělala správně,nebo je lepší přímo větvičky zasadit do květináče s hlínou.Děkuji za odpověď.
dobrý den, při volbě průměru květináče mi je ( myslím si) jasná situace poměru balu ku „novému“ květináči. Ovšem jak tomu je v případě, kdy přesazuji z květináče o průměru 11cm, kde je deset sazenic velkých cca 10-20 cm a kde při přesazování musím bal „rozbít“. co je kritériem v tomto případě?
děkuji za odpověď
p. Romano, ve vodě uhnije. Řízkovat jde do substrátu (šikmý řez proti spodnímu očku – 3 x delší než průměr větvičky). Úspěšnost je nízká a poměrně dlouho trvá zakořeňování (až půl roku), nejlépe ze spodním teplem. Řekl bych, že úspěšnější budete se záchranou toho odcházejícího 🙂 . Nevím v jakém je stavu, ale základem je očistit kořeny od zahnívajících, případně zakrátit (zmladit) rostlinu a měla by se vzpamatovat 🙂 .
p. Stanley – sazeničky zasaďte podle velikosti kořínků do květináčku o průměru 6 – 8 cm. Nezapomeňte dlouhé kořínky zastřihnout, aby se kořeny pěkně rozvětvily 😉 .
Dobrý den, o hnědých skvrnách a opadávání starých listů je téměř každá druhá otázka. Snažil jsem se přečíst vše a splnit také, problém se začal objevovat v zimě, kdy byly v chladnějším prostředí (cca 15°C) a za oknem (SZ). Listy jsem ještě v zimě potřel roztokem s Dithanem, poté přemístil do teplejšího prostředí (cca 22°C), poloha za záclonou u okna (JV), zálivka cca 1x za 4 dny, střídám dvě tekutá hnojiva, ale problém přetrvává – starší listy odpadávají od spodu. Ještě bych doplnil stáří – cca 3 roky, zasazeny do rašeliny s příměsí křem. písku, minulé zimy se problém vůbec neobjevil. Průměr květináčů odpovídající, přeazení 1x za rok, vršek rostliny vypadá poměrně vitálně. Protože jsem si je vypiplal od semínka a už si nevím rady, chtěl jsem se zeptat, jestli Vás něco nenapadne. Foto jsem uložil zde: https://we.tl/2LTfQOGCG4
Předem velmi děkuji, Jirka
Opad listů starších 3 let je přirozený. Běžné je i postupné prosychání a opadávání listů se spodu a z vnitřku koruny, splnily svou funkci a rostlina se jich zbavuje 🙂 . Pro váš klid – můžete po přírůstku letorostů, použít na vyzrání pletiv hnojivo s převahou drasla.
Děkuji za uklidnění a zdravím Vás, Jirka
Dobrý den,
mám takový jeden dotaz. Mému kávovníku s ničeho nic opadlo asi prvních pět párů listí (ze spoda směrem nahoru), takže vypadá jak taková metla, dřevina je bez listí a listi je až nahoře. Mám strach že budou dále opadat. Co s tím mám dělat? A je nějaká možnost že opadané listí zase doroste?
Děkuji
Opadané nedoroste 🙂 , ale může dojít k bočním výhonům s olistěním. Kávovník je stromek a „kmínek“ bude bez listů. To že nejstarší listy budou opadávat – s tím se budete muset smířit. Rovnoměrně a pravidelně zalévejte a přihnojujte. Můžete použít i trochu „hořké soli“ (hnojivo s hořčíkem) a v suchém prostředí pravidelně mlžit (lze přidat listové hnojivo). Ale stejně ty nejstarší listy časem uschnou a opadnou 😉 .
Dobrý den, mám jeden dotaz. Mému kávovníku, který je vysoký asi 15-20 cm (tudíž je mladý), hnědne stonek. Někde je stonek celý hnědý, někde celý zelený, někde půl na půl. Spolu s tím místy hnědnou listy na špičce listu (zjistil jsem díky Vašemu článku, že je to chybným zaléváním). Myslíte, že hnědnutí stonku souvisí se špatným zaléváním, nebo je to jiný problém?
děkuji za odpověď
Dobrý den,
mám mladý kávovník, prospíval, ještě tři dny zpět jsem se radovala z toho, jak krásně nové malinké lístečky rostou a zelenají. Dnes jsem zjistila, že tyto nové lístečky hnědnou – ne klasickým opadávacím způsobem, spíš jakoby hnily, nejsou vůbec suché. Příčinou bude nejspíš to, že květináček zůstal na topení, které jelo na čtyřku, žádná jiná změna nenastala. Jak teď kávovníku co nejlépe pomoct se vzpamatovat? Nikde jsem na tento problém nenarazila.
Díky, Dana