Zpracoval: Jiří Dráb
A. Byliny a historie
Nejstarší doklady o léčení rostlinami byly nalezeny v Asii, severní Africe, Střední a Jižní Americe z období před 4 000 lety. V tomto období také vznikla známá tradiční čínská medicína. Postupem času přibývalo zkušeností s používáním rostlin. Tyto zkušenosti se shromažďovaly u schopných lidí, k nimž se potom v případě potřeby uchylovali lidé z širokého okolí, když potřebovali radu nebo pomoc v nemoci.
Z těchto lidí se stávali léčitelé a později lékaři. Počátkem 16. století se započalo se zjišťováním účinných látek léčivých rostlin pomocí chemie, respektive alchymie. Tímto byly položeny základy tzv. vědeckého lékařství.
Toto vědecké lékařství vznikalo z poznatků přírodního lékařství tím, že zkoumalo již osvědčené léčivé rostliny, ze kterých se začaly vyrábět léčiva chemickou cestou. Takto vznikly v lékařství dva směry a to přírodní lékařství a vědecké lékařství. Toto vědecké lékařství se rychlým postupem vědeckého poznání rychle zdokonalovalo a dále se zdokonaluje.
Z léčivých rostlin se izolují čisté účinné látky, ze kterých se vyrábějí léčiva. Nástupem syntetické chemie se tyto čisté látky dále upravují a získávají se tím větší nebo jiné léčivé účinky.
Rychlý rozvoj vědeckého lékařství a hlavně větší léčivá účinnost těchto léků, potlačil rozvoj přírodního lékařství, které se dostalo do ústraní a používalo se jen okrajově. V poslední době se již oficiálně přiznávají vedlejší nepříznivé účinky syntetických léčiv. Z tohoto důvodu se stále více lidí v současné době zajímá o léčení rostlinami.
Dnes se výraz vědecké lékařství nepoužívá a užívá se „klasická medicína“, rovněž tak místo přírodního lékařství se používá „alternativní medicína“. Pod pojem „alternativní medicína“ se zahrnují různé způsoby léčby přírodními produkty.
B. Léčivé rostliny obecně
Mezi léčivé rostliny se řadí všechny rostliny, které mají prokázaný příznivý účinek na lidský organismus. Podle známého přísloví „Není na světě bylina, která by na něco nebyla“, mají všechny rostliny nějaké léčivé účinky o kterých zatím nevíme. Účinek by se v tzv.„lidovém léčitelství“ neměl přeceňovat, ale také podceňovat. Přeceňováním účinků se rozumí např., že nebudeme chtít samotnými léčivými rostlinami léčit závažná onemocnění v pokročilém stádiu vývoje jako je rakovina, AIDS, nebo úrazy jako jsou např. zlomeniny apod. Podceňováním účinků se rozumí nesprávné použití některých léčivých rostlin, které mají kromě příznivých léčivých složek také některou složku nepříznivou, která může být i jedovatá. Účinek léčivých rostlin oproti klasickým lékům je pozvolný ( léčba trvá déle), šetrný vůči našemu organismu (jedná se o přírodní produkt na který je náš organismus zvyklý) a při správné léčbě je bez vedlejších účinků – při dodržování dávkování v receptech.
Předem je nutno zdůraznit, že léčivé rostliny bychom měli používat :
– hlavně v prevenci (např. jarní očistné kůry, posílení imunity na jaře a na podzim),
– při méně závažných onemocněních (nachlazení, nespavost, únava, kašel a pod),
– jako podpůrnou léčbu při závažnějších onemocněních – po dohodě s ošetřujícím lékařem,
– při doléčení závažnějších onemocnění (po ukončení léčby klasickou medicínou).
Dále je nutno mít na paměti, že všichni lidé nejsou stejní, na každého působí jinak, např. jednomu pomohou a u druhého nemocného nemusí třeba vůbec léčivě působit. Rovněž tak používání velmi starých bylinných receptů nemusí přinést požadovaný účinek. To může být způsobeno tím, že v době, kdy daný recept vznikl a byl tehdy účinný, byly také jiné podmínky (stav životního prostředí – obsah látek v rostlinách nebyl úplně stejný jako dnes, byla odlišná strava – méně sladkých a tučných jídel a lidé se stravovali střídmě -nepřejídali se, byl také jiný životní styl – život nebyl tak uspěchaný a stresový).
Neměli bychom při užívání léčivých rostlin experimentovat a hrát si na léčitele, mohli bychom si také více ublížit než pomoci. Měli bychom být také ostražití na recepty neověřené a nejasného původu, nejlépe je používat osvědčené recepty známých bylinářů. Recepty s velkým množstvím použitých bylin nemusí být nejlepší. Rovněž tak užívání odvarů a čajů z většího množství bylin není vhodné a může být i škodlivé. Uvádí se, že slabší bylinné léky mají převážně větší léčebné účinky. Proto je nutno dodržovat uvedené množství v receptech. Nesestavovat si vlastní recepty bez větších znalostí a rovněž zařazovat do receptů rostliny pro nás s neznámým účinkem.
C. Získání léčivých rostlin
1. Nákupem – v lékárně nebo v obchodě s léčivými rostlinami. Můžeme si koupit i směs bylin pro léčení konkrétní nemoci – např. urologický čaj, při nachlazení, na snížení krevního tlaku apod.
2. Vypěstováním na zahrádce – jen ty rostliny, kterým jsme schopni vytvořit příznivé podmínky pro zdárný růst.
3. Sběrem v přírodě – Při sběru rostlin ve volné přírodě je nutno respektovat některá omezení, která jsou uvedena v zákoně č. 114/1992 Sb. a v prováděcí vyhlášce č.395/1992 Sb.
Rostliny jsou u nás chráněny dvojím způsobem a to :
a) druhově – zákaz sběru ohrožených druhů rostlin ( s výjimkou těch, které si vypěstujeme sami),
b) územně – přísný zákaz sběru v přírodních rezervacích.
Před započetím vlastního pěstování na zahrádce a sběrem léčivých rostlin na zahrádce nebo ve volné přírodě se musíme nejdříve teoreticky připravit. Jedná se zejména o následující informace :
1. Jaké podmínky vyžaduje konkrétní rostlina pro růst: nadmořská výška, světelné podmínky, nároky na vláhu a stanoviště.
2. Popis rostliny (jak vypadá): výška rostliny, tvar a barva jednotlivých částí rostliny.
3. Jaká část rostliny se sbírá: květ, list, nať, kořen.
4. Období sběru (v jaké růstové fázi) :
nať – převážně na počátku květu
list a mladé výhonky – na jaře
květ – na počátku kvetení
plod a semena – po dozrání
kůra a kořen – na podzim a časně z jara.
5. Čas sběru v průběhu dne: sbírá se v denní době, kdy sbíraná část rostliny má nejvíce léčivých látek.
Tyto informace se dají získat hlavně z herbářů nebo z jiné literatury pojednávající o léčivých rostlinách. Herbář je slovo pocházející z latinského základu „herba“ tj. rostlina. Herbářem se původně nazývala sbírka sušených a vylisovaných rostlin, později se toto pojmenování rozšířilo na obrázkové knihy o rostlinách a k jednotlivým rostlinám se zapisoval jejich popis a také poznatky a zkušenosti z lidového i oficiálního léčitelství.
Za první herbář je možno považovat písemné údaje o rostlinných léčivech, který vznikl v Číně v období 2700 let p.n.l. jehož autorem je čínský lékař Shen Nung. Z dalších herbářů je u nás známý od italského lékaře Matthioliho. Od českých autorů je známý herbář od MUDr. Jaroslava Korbeláře a Zdeňka Endrise s názvem „Naše rostliny v lékařství“ (sedmé vydání vyšlo v roce 1990). Za nejnovější a nejkvalitnější se považuje herbář od autorů Ing. Jiřího Janči a Josefa A. Zentricha, který se skládá ze sedmi postupně vydaných dílů. Z literatury zabývající se léčivými rostlinami je nutno připomenout knihy od Josefa A. Zentricha „Byliny v prevenci“ a „Bylinářská poradna 1,2,3″, dále od pana Pavla Váni „Rady bylináře Pavla“.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.