zpracoval: Jiří Dráb
F. Výběr z nejběžnějších evropských rostlin
Kopřiva dvoudomá
Není nutno pro její známost popisovat. V přírodě se také vyskytuje příbuzná kopřiva a to žahavka roční, která je jednoletá, jednodomá, více pálivá, je nižší vzrůstem a s hrubě pilovitými menšími listy.
Výskyt
Roste téměř všude na neobdělávaných půdách, na půdu není náročná.
Sběr
Sbírá se převážně list, někdy nať (vršky rostlin) a případně i oddenek. Sběr listů a natě provádíme v rukavicích, někdy při větší opatrnosti můžeme sbírat list i bez rukavic tak, že list uchopíme palcem a ukazováčkem zespodu listu a utrhneme. Oddenek se sbírá na podzim a brzo na jaře. Kopřivu sbíráme ze slunných míst, za slunečného počasí a to až později odpoledne – má nejméně dusičnanů.
Sušení
Při sušení nesmí teplota překročit 500C a suší se v tenké vrstvě (nebezpečí zapaření). Zhnědlé listy je nutno odstranit.
Použití
Použití kopřivy je velmi široké. Obsažený chlorofyl působí příznivě na metabolismus a všechny fyziologické funkce. Výborně čistí krev, tím pomáhá při kožních onemocněních, lupénce, akné a nečisté pleti. Ředí krev, což se projeví zlepšeným krevním oběhem. Podporuje tvorbu červených krvinek. Je močopudná a patří k prvořadým lékům revmatiků ve formě čaje, neboť zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje organismus. Dále má ještě mnoho dalších příznivých účinků, jako na růst vlasů, podporuje tvorbu mateřského mléka a zlepšuje jeho kvalitu.
Pampeliška lékařská (smetanka lékařská)
Není nutno popisovat, jelikož je velmi známá.
Výskyt
Je velmi rozšířená jako plevelná rostlina.
Sběr
Sbírá se list a hlavně kořen. Samotný kořen se sbírá na podzim a brzy na jaře.Kořen s listem je možno společně také sbírat před rozkvětem po 14. hod.. List se sbírá po rozkvětu mezi 12.-14. hodinou.
Sušení
Do 50 °C.
Použití
List do jarních salátů nebo na čaj, kořen na odvar. Z důvodu obsahu hořčin se používá na podporu trávení a celkově hlavně na látkovou výměnu. Je močopudná a proto se používá při nemocech ledvin a močových cest. Podporuje funkci žlučníku a jater, vyhání a částečně rozpouští ledvinové kameny. Snižuje hladinu krevního cukru a čistí krev. Posiluje činnost slinivky břišní, proto je vhodná i při cukrovce. Snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh. Osvědčila se při revmatismu.
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý je známá jemně vonící letnička se vzpřímenou , bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenkým vřetenovitým kořenem. Od ostatních druhů heřmánku se odlišuje tím, že má květní lůžko kuželovitě vyklenuté a duté.
Sběr
Sbírají se samotné celé květy.
Výskyt
Jedná se o běžně rozšířený polní plevel.
Použití
Má velmi široké použití, především hlavně pro jeho silné dezinfekční a protizánětlivé účinky. Dále se používá při léčbě žaludečních a střevních chorob, popálenin, zánětů. Podílí se na likvidaci jedovatých látek v organismu, hubí mnoho druhů bakterií a má celkově uklidňující účinek.
Jitrocel kopinatý
Vytrvalá bylina s krátkým kořenem a růžicí přízemních listů kopinatého tvaru. Z růžice listů vyrůstá několik stvolů, které jsou zakončeny krátkým květním klasem vysokým až 40 cm.
Výskyt
Je hojný na lukách, polích, travnatých příkopech apod.
Sběr
Sbírá se list od června do srpna.
Sušení
Jedná se jednu z nejchoulostivějších rostlin. Nutno sušit ve velmi tenké vrstvě při teplotě do 40 °C. Je velmi velké nebezpečí zapaření. Pomačkané a nebo zapařené listy po usušení hnědnou až černají. Tyto listy je nutno vyřadit.
Použití
Protože se jedná o slizovitou rostlinu, tak se hlavně používá při léčbě dýchacích orgánů se silným zahleněním, proti kašli. Pro děti je vhodné při kašli použít jitrocelový sirup. Zevně se používá šťáva z listů při bodnutí hmyzem nebo drobném poranění pokožky (zaceluje rány) a také např. při popálení kopřivou.
Třezalka tečkovaná
Vytrvalá 30-60 cm vysoká bylina s větveným plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají přímé a tuhé lodyhy se vstřícnými malými listy, ve kterých jsou patrné siličné nádržky a roztroušené černé tečky žlázek, obsahující červené barvivo – hypericin.
Květ je žlutý, pětičetný o průměru až 25 mm. Lodyha je na řezu oválná a má na obvodě dva protilehlé hrbolky. Je možná záměna s jinými druhy třezalek, ale ty mají lodyhu čtyřhrannou.
Výskyt
Je velmi hojná na slunných stráních, lukách, pastvinách a lesních pasekách od nížin až do hor.
Sběr
Sbírají se vrchní části natě krátce po rozkvětu a to hned ráno, když sejde rosa.
Sušení
Teplota při sušení nemá přesáhnout 35°C.
Použití
Působí jako antibiotikum, čistí krev – podporuje látkovou výměnu, má protizánětlivé účinky, léčí ekzémy, žaludek a dvanácterník , záněty, psychické napětí, lehčí deprese apod. Macerací ve slunečnicovém nebo olivovém oleji získáme masážní a léčivý olej, např. na páteř. Není vhodná pro dlouhodobé užívání. Z nežádoucích účinků je třeba uvést přecitlivělost na UV záření. Při vnitřním předávkování můžeme vyvolat průjem a vnitřní krvácení. Dlouhodobé užívání třezalky může snížit účinek hormonální antikoncepce. Není vhodná pro děti (raději pro uklidnění použijeme meduňku). Nedoporučuje se užívat alergikům na pyl a lidem s těžší formou cukrovky.
Podběl
Vytrvalá bylina, která se rozrůstá oddenky. Na jaře z oddenků vyrůstají květonosné stvoly a listy.
Květní stvoly jsou porostlé šupinami na kterých se brzy na jaře vytvoří květy. Květem je žlutá střapatá hlavička o velikosti cca 20mm. Na každém květním stvolu je vždy jen jeden vrcholový květ. Listy se objevují až po odkvětu rostliny a tvoří přízemní růžici jenž je na rubu běloplstnatá.
Výskyt
Roste na vlhkých jílovitých půdách , na pasekách, náspech, v lomech a to od nížin až do hor.
Sběr
Sbírá se květ na začátku kvetení mezi 14.-16. hodinou a list v březnu a dubnu po deváté hodině dopoledne.
Sušení
Je možno jeden den předsušit na slunci a potom rychle dosušit ve stínu nebo umělým teplem do 35 °C.
Použití
Podběl je typickou slizovitou rostlinou.Sliz dokonale chrání zanícené sliznice dýchacích cest. Tlumí kašel a zároveň podporuje vykašlávání. Je vhodný na všechny nemoci plic a průdušek. Rostlina obsahuje malé množství škodlivých necidů. Z tohoto důvodu se doporučuje nepoužívat vnitřně v čerstvém stavu (jen sušenou – při sušení obsah necidů klesá) a také je vhodnější ji používat ve směsi s jinými bylinami (nikoliv samotnou). Čerstvé listy je možno použít na obklady bolavých kloubů, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně.
Lípa obecná
Jedná se o známý strom, takže jej není nutno popisovat. Kromě lípy obecné se vyskytuje lípa velkolistá a lípa malolistá. Z léčebného hlediska jsou tyto tři druhy rovnocenné.
Sběr
Sbírá se květ v době, kdy začíná rozkvétat a většina květů je ještě v poupatech. Nejvhodnější dobou sběru květu je odpoledne mezi 14. – 16. hodinou.
Sušení
Do 35 °C.
Použití
Proti chřipce a s ní související onemocněními. Hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Dále má také odhleňující účinky, proto je vhodný do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Čaj je možno používat dlouhodoběji.
Divizna
Dvouletá bylina, která v prvém roce vytváří růžici přízemních plstnatých listů, které na podzim odumírají. Druhým rokem vyroste lodyha se střídavými plstnatými listy, která je zakončena dlouhým hroznem se žlutými kvítky. Výška rostliny dosahuje až 2m.
Sběr
Sbírají se převážně květní koruny po rozkvětu.
Sušení
Suší se pokud možno rychle za proudění vzduchu a při teplotě do 50 °C.
Použití
Čaj je vhodné přelít přes pláténko, jelikož jemné chloupky projdou hustým sítkem a nepříjemně dráždí sliznici v ústech a hrtanu. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu, zmírňuje dráždění horních cest dýchacích.
Šalvěj
Pochází ze Středomoří, u nás se pouze pěstuje. Jedná se o polokeř vysoký až 1m. Horní část rostliny je bylinná a dolní zdřevnatělá. List je úzce eliptický, plstnatý, barvu má zelenavou až stříbro šedou, někdy i nafialovělou. Květy mají převážně fialovou barvu.
Pěstování
Vyžaduje slunnou polohu, propustnou a výživnou půdu, vhodné je přidat trochu mletého vápence.
Sběr
Listy se sbírají krátce před květem a za suchého počasí (vlhké listy hnědnou).
Sušení
Při teplotě do 35 °C.
Použití
Má silný antibakteriální účinek, v malých dávkách podávaná formou chladného nápoje snižuje pocení (např. noční pocení při přechodech), jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a v krku, při paradentóze, při zánětech močových cest. Z důvodu obsahu thujonu není vhodné šalvěj používat ve velkých dávkách nebo dlouhodobě. Varem toxická část silice vyprchá (thujon), ale také mnoho prospěšných látek, takže odvarem se značně sníží účinnost byliny.
Máta peprná
Je hodně druhů mát, ale máta peprná patří mezi nejrozšířenější a také nejpoužívanější. Dorůstá výšky asi 60 cm a je vytrvalá. Rozmnožuje se oddenky. List má tvar podlouhle elipsovitý až kopinatý, dlouhé 4 – 8 cm a 1,5 – 2,5 cm široké, okraje nepravidelně ostře pilovité, barva listů je zelená až purpurově zelená. Na koncích lodyh se vytváří válcovitý klas květů nachové barvy.
Výskyt
V našich podmínkách se jedná o pěstovaný druh máty.
Pěstování
Dobře roste v humózní, vlhké a živinami dobře zásobené půdě. Lépe se jí dař í v polostínu. Pro pěstování na záhoně je vhodné záhon do hloubky min. 0,5 m ohradit nepropustnou fólií. Je to z důvodu, že se máta velmi rychle rozrůstá podzemními oddenky do šířky. Je vhodné po 5 letech pěstování na záhoně (to už je záhon celý prorostlý oddenky a tvoří jeden drn) mátu vyrýt, rozdělit na menší části, vytvořit záhon z nové vyhnojené zeminy a mátu zpět zasadit nejlépe ve sponu cca 30 x 30 cm.
Sběr
Sbírají se listy, někdy i vrcholové části rostlin a to na počátku květu nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne.
Sušení
Sušit při teplotě max. 35 °C.
Použití
Výrazně tlumí nadýmání a křečovité bolesti v trávicím ústrojí, zlepšuje trávení a příznivě ovlivňuje funkci žlučníku. Při onemocnění horních cest dýchacích je možno použít aromaterapii (inhalace). Při psychické labilitě, revmatismu a při některých kožních onemocněních je možno použít koupele.
Meduňka
Vytrvalá rostlina , která tvoří keříky převážně 60 – 80 cm vysoké (někdy i více jak 1 m). Listy jsou vejcovitého tvaru s pilovitým okrajem. Květy jsou drobné, barvy bledě růžově modré a někdy žlutobílé. Všechny část rostliny mají příjemnou citrónovou vůni.
Výskyt
Původem je z východního Středomoří. V našich podmínkách se jedná jen o pěstovanou bylinu.
Pěstování
Nejvhodnější je slunná poloha, půda zahradní výživná a sušší stanoviště. Na nechráněných místech může vymrzat. Množí se semenem nebo dělením trsů.
Sběr
Sbírá se převážně list a někdy i měkké vrchní části rostliny. Bylinu sbíráme před rozkvětem, za suchého chladnějšího počasí a v poledních hodinách.
Sušení
Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Při pomalém sušení hnědne. V případě umělého sušení je vhodné zpočátku sušit při teplotě 30 °C a dosoušet při 40 °C.
Použití
Je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím. Uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Čaj je vhodný proti nespavosti. Meduňka je vhodná i pro dlouhodobější užívání.
Hodnotný návod i zobrazenie bylín. Často siahám po liečbe silou danou prírodou. Pomáha to. Ale mám záujem informáciu bylinou Oddenok /Oddenek,
hlavne na vybielenie pieh a pečeňových škvrn, alebo podobnú rastlinu s týmto účinkom /podotýkam pečeň nemám poškodenú. Mockrát ďakujem A. KOstolná
Vážená paní Kostolná. Informace o léčivých bylinách na těchto stránkách jsou určeny hlavně pro začínající zájemce o jejich pěstování a užití. Nejsem léčitel, takže nemohu poskytnout žádné informace o léčbě zdravotních problémů. Léčivé rostliny používáme v rodině, takže těch praktických zkušeností moc nemám. Z tohoto důvodu se opírám hlavně o informace zkušených léčitelů (viz použitá odborná literatura na konci „Léčivé rostliny – 5.díl“). Často se uvádí, že stav pokožky je obrazem stavu celého organismu. Proto skvrny na pokožce mohou mít různou příčinu a tím také jiný způsob léčby.Nevhodné použití bylin může také ublížit, takže je nutná velká opatrnost. Podle mého názoru by bylo vhodné nechat se vyšetřit u kožního lékaře a zjistit příčinu a pak už cíleně je možno vhodnými bylinami ovlivnit tělesný orgán, který daný zdravotní problém způsobuje. S pozdravem Jiří Dráb – autor těchto stránek o léčivých rostlinách.
jo super