Ing. Vladislav Samek
Pěstování zakrslých lilií je velmi zajímavé a rozšiřuje sortiment pěstovaných květin zejména v okrasných zahradách. Lze je pěstovat ve volné půdě, květináčích i v bytech.
Jejich pěstování je velmi jednoduché a nevyžaduje větší pěstitelské zkušenosti.
Druh, který budu popisovat patří do skupiny asijských hybridů označených jako TINY. Jedná se o lilie nenáročné na půdu. Pěstuji se v běžně používané půdě s obsahem vápníku. Nevyžadují přídavek rašeliny i když použití komerčního substrátu není na škodu.
Jako každé lilie vyžaduji propustnou půdu. Obsah většího procenta jílových částic způsobuje zadržování vody a tím zahnívání cibulí.
Jsou mrazuvzdorné a dají se přezimovat v pěstované nádobě. Je však nutné splnit obecné podmínky pro přípravu cibulovin na přezimování. Jedná se zejména o omezení přihnojování v podzimních měsících a to poslední dávkou síranu draselného do poloviny září. Jarní přihnojování je vhodné v intervalech dvaceti dnů, počínaje začátkem dubna. Na povrch zeminy je vhodný Cererit nebo jiné granulované hnojivo. Obvykle přihnojování opakujeme v třech cyklech zálivkou 1 % Kristalonu.
Chtěl bych vás pobídnout k pěstování popsaného druhu lilií, jelikož jsou vhodné pro pěstování zejména v nádobách. Mají velmi krátkou dobu od výsadby cibule po kvetení. Podle podmínek lze běžně dosáhnout květů za 30-50 dnů.
Dají se snadno rychlit jak ve sklenících tak i doma v bytech. Jedna rostlina dosahuje až osm a více květů. Po odkvětu zachovává tmavozelené zbarvení listů.
V současné době lze získat až cca dvacet kultivarů TINY s různým odstínem barev od bílé po červenou. Například: Hope, Ghost, Athlete, Bell, Dino, Icon, Puppet, Sensation, Skyline, Snowflake, Todd, Toes atd.
Jejich výška se pohybuje od 20 do 35 cm podle odrůdy. Rozmnožují se běžnou metodou šupinováním nebo lodyžními pacibulkami.
Lilie byly vysazeny 1. dubna a tyto obrázky jsou pořízené 20. května.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.