Miroslav Nechvátal
Příznaky poškození sviluškou
Svilušky jsou velmi drobní asi 0,5mm velcí, světle žlutí,zelenaví nebo i červení, ovální roztoči, patřící mezi pavoukovce, kteří sají na rostlinách, především na spodní straně listů, kde si vytvářejí jemné pavučinky. Existují desítky druhů, na kulturních rostlinách škodí jen několik z nich. Nejčastěji se jedná o svilušku chmelovou – Tetranychus telarius a svilušku ovocnou Panonychus ulmi.
Napadají velmi široké spektrum nejrůznějších rostlin. Z okrasných rostlin jsou to především lilkovité, azalky, kaktusy, kaly, karafiáty, fíkusy, gerbery, saintpaulie, palmy aj. Sviluška ovocná pak hlavně jabloně a růže. Vlivem sání vznikají na listech tečkovité světlé skvrny, které se postupně slévají a napadené listy postupně žloutnou a zasychají. Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami, po kterých se svilušky pohybují. Při silném napadení rostlina ztratí listy a uhyne. Na pavučinkách též zůstávají svlečené světlé kožky larev – exuvie.
Vývoj a šíření svilušky
Sviluška chmelová i ovocná se u nás vyskytuje ve volné přírodě. V bytech a sklenících škodí skleníková forma svilušky chmelové. Tato skleníková forma neupadá do vegetačního klidu jako forma venkovní. Ve sklenících nebo v bytech je vývoj často nepřetržitý. Svilušky se přemnoží zejména v zimním období, kdy rostliny jsou oslabeny nedostatkem světla a příliš suchým vzduchem (především v bytech s ústředním topením). Ve venkovním prostředí svilušky přečkávají nepříznivé klimatické podmínky v nejrůznějších úkrytech, včetně půdy.
Délka vývoje (od vajíčka po dospělce) je závislá na teplotě a vlhkosti prostředí.
- při teplotě 15°C asi 30 dní
- při teplotě 21°C asi 14 dní
- při teplotě nad 30°C už jen 4 dny
Sviluška chmelová klade po oplodnění světlá vajíčka a to po celý rok (za svůj život asi 100). Z vajíček se líhnou larvy podobné dospělcům, mají ale jen 6 noh. Při nízkých teplotách do 8°C se téměř zastaví jejich reprodukční schopnost. Suché a teplé počasí urychluje rozvoj svilušek. Za příznivých podmínek se může vyvinout za rok až 10 generací. Sviluška ovocná přezimuje načervenalými vajíčky na větvičkách. Sviluška chmelová přežije zimu jako dospělá samička v zimním spánku, někde v úkrytu. Skleníkovou formu zahubí mírný mráz.
Prevence a ochrana
Zdravé a dobře přihnojované rostliny, pěstované v optimální vzdušné vlhkosti jsou odolnější. Sviluška preferuje teplo, sucho a rostliny přehnojené dusíkem.
S ochranou je třeba začít při prvním výskytu svilušek nebo při prvních příznacích napadení. Vzhledem k tomu, že aplikace insekticidů v obytných prostorách je nepřípustná, měly by být všechny rostliny důkladně ošetřeny ve venkovním prostředí koncem léta, tj. před příchodem zimy.
Svilušky zahubí specifické přípravky (akaricidní, sirné sloučeniny…). Běžné postřiky proti hmyzím škůdcům jsou zpravidla neúčinné, protože hubí i užitečný hmyz, kterému slouží svilušky za potravu a ty se ještě více množí. Některé organické fungicidy (přípravky proti houbovým chorobám) dokonce stimulují svilušky k vyšší plodnosti.
K ochraně je možné použít například AGRION DELTA , BIOOL , CASCADE 5 EC , DECIS EW 50 , DECIS FLOW 2,5 , DECIS MEGA , FAST M , MAGUS 200 SC , OMITE 30 W , OMITE 570 EW , TALSTAR 10 EC , VERTIMEC 1.8 EC.
Přípravky zpravidla učinkují dotykově, proto musí být postříkaná celá rostlina. Vhodné je tedy použití smáčedla do postřiku (Silwet). Postřik je nutno opakovat po 5-7 dnech, zpravidla tři aplikace. Je též vhodné prostřídat dva přípravky, protože svilušky velmi snadno vytváří rezistentní (odolné) klony.
Dobrý den, prosím Vás za asi jak dlouho sviluška uhyne po ošetření postřikem. (konkrétně Agrion delta). Postříkala jsem opravdu celé rostliny a asi po 2 hodinách si svilušky žily jako bych je nakrmila, tak nevím. Mám v celku mnoho rostin a postřiky nejsou levná záležitost, ale i tak mi za to moji miláčci stojí. Poradíte mi prosím. Děkuji Mocová
Nejsem znalec chemického složení přípravků, ale myslím že Agrion delta patří k pyrethroidům.
Pyrethroidy hubí pohyblivé jedince žravého a savého hmyzu jako dotykový a požerový nervový jed, dále též hmyz dráždí k pohybu, odpuzují a brání mu v kladení vajíček a v žíru. Ale!! Svilušky nehubí a pozor opakovaný postřik rozvoj svilušek podporuje, dokonce stimuluje k rychlejšímu množení. Je sice doporučován k ochraně, ale doporučuje se na začátku sezony, nebo na prostřídání s přípravky ze skupiny akaricidů asi má částečný ovicidní účinek (likvidace vajíček-sterilita).
Doporučuji provést dva postřiky v 5 denním intervalu akaricidem – Nissorun, Omite, Cascade, Vertimec a pak jako třetí v pořadí lze použít jako pojistku pyrethroid – Karate, Talstar, Decis Mega. Já osobně používám Omite nebo Vertimec. Pokud jsou rostliny hodně napadené, je lepší před prvním postřikem je pořádně umýt/ostříkat vodou (je-li to možné) a po oschnutí provést postřik. Ovšem svilušky a červci jsou prevíti a je třeba udělat opravdu ty tři postřiky a kvalitně (tzv.do skanutí). I když při mírném napadení, by je šlo podstatně omezit pravidelním mytím a rosením (vlhkost nesnáší).
Se sviluškami bojuji neúspěšně prostředky Nissorun a Omite- napadený skalník je tak zdecimován, že jej hodlám zlikvidovat (poté spálit) a vysadit nový. Dotaz: je potřeba strhnout a vyměnit svrchní část půdy? Přezimují svilušky v zemi? Jak velkou vrstvu zeminy je potřeba odstranit?
Děkuji za radu. MT
Postřiky byly zvoleny dobré, ještě lze použít Vertimec, případně Mospilan. Důležité je ale použití 3x v 5 až 7 denním intervalu a použít např. 2x Omite a 1x Vertimec. Pokud ale jde zrovna o skalník a v této době – pak půjde spíše o vymrznutí – letošní zima tyhle vcelku odolné rostliny úplně zdecimovala. Mé 20leté skalníky dostaly řádně zabrat, i velmi staré dřevnaté části nevydržely letošní zimu. A ano svilušky přezimují v půdě nebo pod kůrou. Pokud budete vysazovat novou rostlinu – vždy je lepší použít novou zeminu a odstranit starou vyžilou půdu. Jáma pro výsadbu rostlin je asi 2x výška a 2 průměr balu kořenů – tak tuto zeminu vyměnit. Přes vegetační období funguje jako prevence při dlouhém suchém a teplém počasí provádět u náchylných rostlin (např. smrk konika) k večeru postřik studenou vodou – sviluška nesnáší vlhko a chladno – navíc ji proudem vody z rostliny spláchneme.
Dobrý den.
Dostaly se mi svilušky do skleníku.Můžu použít generátor ozonu na vyhubení všeho živého a plísní ze skleníku? Samozřejmě bych pouštěl generátor jen na 15 minut s delšími přestávkama.
Přiznám se, že pochybuji, že to pomůže. Pokud by to fungovalo, tak by to velcí pěstitelé dávno používali. Nesetkal jsem se s tím, že by to někdo využíval. V přírodě vzniká ozón např. za bouřky a na úbytek škůdců to vliv nemá. Pokud by přebytek ozónu na škůdce ve skleníku zapůsobil, popište jak jste jej vyvolal a jak působil a dejte vědět, ať ostatní tento pokus ověří.
Proti svilušce Mospilan nepoužívejte, hledejte přípravky speciálně určené na roztoče, svilušky – akaricidy.